NFZ o etapowym finansowaniu gotowości w szpitalach tymczasowych

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2020 15:10

Pełna zdolność operacyjna szpitali tymczasowych będzie osiągana etapowo, w zależności od stopnia zapotrzebowania na łóżka szpitalne i poziomu ich wykorzystania - poinformował Fundusz.

NFZ o etapowym finansowaniu gotowości w szpitalach tymczasowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podał w komunikacie NFZ, szpitale tymczasowe, na podstawie taryf ustalonych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, otrzymują środki za gotowość do przyjęcia pacjentów z COVID-19 oraz za ich leczenie.

Aby otrzymać opłatę za gotowość na dodatkowe wolne łóżka, szpitale tymczasowe będą musiały najpierw osiągnąć odpowiedni poziom obłożenia już istniejącej bazy. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ''zarządzenia covidowego'', którą Filip Nowak, p.o. prezes NFZ, podpisał 1 grudnia.

W momencie uruchomienia I etapu działalności szpitali tymczasowych każdy z nich dysponuje określoną - początkową - liczbą łóżek i personelem medycznym, który zajmuje się pacjentami z COVID-19. Szpital otrzymuje wówczas środki za gotowość do leczenia pacjentów z COVID-19, tylko za łóżka i personel z I etapu.

Decyzja o powiększeniu szpitala o kolejne miejsca będzie uzależniona od liczby już zajętych łóżek. Wtedy szpital będzie mógł rozszerzyć bazę łóżkową o nowe miejsca, a wraz z nią zapewnić dodatkową obsadę medyczną.

Według zarządzenia, w I etapie działalności, Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje maksymalnie dwa 28. łóżkowe moduły (łącznie do 56 łóżek) w szpitalu tymczasowym. Dołączenie nowego etapu (modułu) i tym samym naliczenie opłaty za gotowość kolejnych 28 łóżek, będzie możliwe gdy 49 łóżek z już posiadanej bazy zostanie zajętych.

W przypadku stanowisk intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19 I etap liczy do 10 łóżek. Szpital tymczasowy będzie mógł uruchomić dodatkowe stanowiska OIT, dopiero gdy 70% posiadanej bazy łóżek OIT będzie zajęta.

- Połączenie opłaty za gotowość, za stopniową rozbudowę możliwości przyjmowania pacjentów w szpitalach tymczasowych pokazuje, że odpowiedzialnie podchodzimy do finansowania tych placówek. Płacimy za leczenie i bazę łóżkową wraz z kadrą, którą szpitale powiększają w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie, a nie na wyrost - podkreśla w komunikacie z 1 grudnia Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Równie ważne jest odpowiednie dysponowanie personelem medycznym w szpitalach tymczasowych, tak aby zabezpieczyć kadrę do zmieniającej się bazy łóżkowej - dodaje prezes Nowak.

Szpitale tymczasowe, w odróżnieniu od szpitali czterech poziomów zabezpieczenia covidowego, nie otrzymują jednocześnie środków z opłaty za gotowość i opłaty za leczenie pacjentów z COVID-19.

Prezes NFZ w nowelizacji ''zarządzenia covidowego'' doprecyzował także zasady finansowania szpitali tymczasowych, odnosząc się do personelu medycznego. Aby otrzymać środki za gotowość lub leczenie pacjentów z COVID-19, kadra medyczna pracująca w szpitalu tymczasowym nie może w tym samym czasie (tych samych godzinach) pracować w innej placówce medycznej, w szczególności w jednostce, która tworzy i organizuje ten szpital tymczasowy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze