NFZ: nowe zarządzenia ws. umów na opiekę paliatywną i hospicyjną
W czwartek (26 października) NFZ opublikował dwa zarządzenia prezesa ws. zmian w warunkach zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna.

W zarządzeniu Nr 83/2017/DSOZ zmieniającym zarządzenie ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna, uchyla się § 3.
W uzasadnieniu czytamy, że zmiana jest konsekwencją wydania przez ministra zdrowia zalecenia usunięcia nieprawidłowości w regulacji. Wprowadzając nowy zakres świadczeń, jakim jest „Perinatalna opieka paliatywna”, należało mieć bowiem na uwadze, iż umowy na realizację świadczeń można zawierać ze świadczeniodawcami po uprzednim przeprowadzeniu postępowań w trybie konkursów ofert lub rokowań, w przeciwnym przypadku umowa o udzielanie świadczeń jest nieważna w części wykraczającej poza przedmiot postępowania w sprawie zawarcia takiej umowy, na co wskazuje art. 155 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Zarządzenie Nr 107/2017/DSOZ, także zmieniające zarządzenie ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna, nadaje punktowi 7 w § 11 brzmienie: "Podstawą rozliczenia świadczeń w ramach perinatalnej opieki paliatywnej na rzecz rodziców dziecka będącego w fazie prenatalnej i tegoż dziecka, są wskazania medyczne opisane na skierowaniu wydanym przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego”.
Z kolei w tym przypadku uzasadnienie brzmi: "Przepis w nowym brzmieniu usuwa wątpliwości w zakresie miejsca pracy lekarza wystawiającego skierowanie, bowiem nie wprowadza w tym zakresie ograniczeń, tj. nie zawęża kręgu lekarzy uprawnionych do kierowania świadczeniobiorców do perinatalnej opieki paliatywnej".
Więcej: www.nfz.gov.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)