NFZ nie uznaje dwóch porad jednego dnia

Autor: WPZ/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2010 11:58

Kiedy do lekarza rodzinnego tego samego dnia przyjdzie pacjent na szczepienie, a kilka godzin później np. ze zranieniem, NFZ nie przyjmie żadnej z tych informacji - alarmuje Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie przyjmuje także informacji z tego samego dnia o dokonaniu porady u lekarza rodzinnego i przyjęcia do szpitala lub wypisania z leczenia szpitalnego. Według Funduszu daty dwóch zdarzeń nie mogą się nakładać w systemie informatycznym. Kiedy tak się zdarzy, lekarz musi napisać wyjaśnienie do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z jakiego powodu udzielono dwóch porad.

WPZ zwróciło się z tym problemem do płatnika już w 2009 roku: wystąpiło o podanie podstawy prawnej, która wskazuje na ograniczenie liczby porad udzielanych w danym dniu pacjentowi. NFZ nie reaguje jednak na interwencje w tej sprawie. 

– Jej wyjaśnienie nie leży w interesie Funduszu, który woli nie pokrywać kosztów świadczeniodawcy. System informatyczny  NFZ po prostu blokuje taką płatność  – wyjaśnia doktor Bożena Janicka, prezes  WPZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum