NFZ nie płaci dwa razy...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2011 11:26

Szpitale wielospecjalistyczne narzekają, że NFZ nie płaci za pacjentów, którzy wielokrotnie korzystają z pomocy lekarskiej z powodu tego samego schorzenia.

NFZ nie płaci dwa razy...

Są to na przykład pacjenci z migotaniem przedsionków, którzy w ciągu roku wielokrotnie przechodzą zabiegi w klinikach kardiologicznych.

Na ogół zdarza się, że ci sami pacjenci, mając zaufanie do szpitala, w którym się od dawna leczą, wracają do tej samej placówki. NFZ nie płaci jednak szpitalom za takich pacjentów. 

Fundusz wskazuje, że wyceny usług medycznych są tak skalkulowane, że uwzględniają również koszt ewentualnego powrotu pacjenta do szpitala na ten sam zabieg, czyli w cenie jednego zabiegu jest i cena kolejnych. 

Dyrektorzy placówek narzekają jednak, że w związku z tym, że nie otrzymują pieniędzy za takich pacjentów, rocznie tracą duże sumy. 

Rozwiązaniem takiej sytuacji jest jednorazowe wystąpienie do szefa oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o zgodę na wielokrotne hospitalizacje, częstsze niż w odstępie 14 dni – informuje Gazeta Wyborcza. 

Więcej: Gazeta Wyborcza

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum