NFZ: nie może być ograniczeń godzin zapisów do lekarzy POZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2011 13:42

Pacjenci powinni mieć możliwość zapisywania się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej o dowolnej porze dnia, w godzinach pracy rejestracji - podkreśla rzeczniczka Mazowieckiego OW NFZ Wanda Pawłowicz.

NFZ: nie może być ograniczeń godzin zapisów do lekarzy POZ
Jak wynika z dziennikarskich informacji, niektóre warszawskie przychodnie ograniczają godziny zapisów do lekarzy. Zarejestrować można się tylko w określonych godzinach, pomimo że lecznice pracują od godz. 8 do 18.

– Pacjent ma prawo zapisać się do lekarza o dowolnej porze dnia, w godzinach pracy przychodni. Jeżeli nie ma miejsc, przychodnia musi wskazać miejsce, w którym chorzy otrzymają pomoc medyczną. Po godz. 18 do godz. 7 rano pacjenci mogą korzystać z nocnej pomocy medycznej. Jeżeli czują się na tyle źle, że nie są w stanie sami dotrzeć do lekarza, w tym czasie mogą wezwać nocną lekarską pomoc wyjazdową – przypomina Pawłowicz.

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta informuje, że napływa coraz więcej zgłoszeń od pacjentów, którzy spotykają się z utrudnieniami w uzyskaniu rejestracji do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów. Pacjenci zgłaszają m.in. utrudnienia związane z telefonicznym zapisywaniem się do lekarzy.

„Uzyskane terminy wizyt są często bardzo odległe w czasie. W praktyce może zaistnieć sytuacja, że niektórzy świadczeniodawcy będą wyznaczali np. jeden dzień w miesiącu na zapisy, co byłoby niezgodne z prawem" - czytamy w komunikacie RPP.

Rzecznik przypomina, że świadczeniodawcy mają obowiązek zapewnić pacjentom rejestrację na podstawie zgłoszenia: osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem osoby trzeciej. ,,Na wizytę każdy pacjent ma prawo zapisać się dowolnie wybranego dnia, w godzinach pracy rejestracj" - dodaje RPP.

RPP może nałożyć na świadczeniodawców karę do 500 tys. zł. Kary umowne może nakładać także NFZ. Odziały wojewódzkie Funduszu prowadzą kontrole dot. przestrzegania zapisów zawartych w kontraktach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum