NFZ: nie będzie konkursu na świadczenia zdrowotne w 2010 roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2009 18:31

Dyrektor gabinetu prezesa NFZ Robert Zawadzki zapowiedział, że nie przewiduje się kontraktowania świadczeń na przyszły rok w ramach konkursów.

Wiceminister zdrowia Marek Haber dodał, że została przygotowana nowelizacja 10 rozporządzeń koszykowych, która zakłada utrzymanie w przyszłym roku, warunków kontraktowania świadczeń, obowiązujących obecnie. Dotyczy to zarówno tych umów, które z racji swojego trwania przechodzą na rok 2010 , jak i tych, które kończyłyby się 31 grudnia 2010 r.

Konkursy przewidziane są tylko na świadczenia z zakresu opieki długoterminowej.

Wiceminister Marek Haber zapowiedział też zmiany w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, która w obecnej formie nie działa. – Chodzi o to, żeby te świadczenia były odrębnie kontraktowane, żeby one nie wchodziły w skład podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział Haber. I dodał, że propozycje zmian zostały już skierowane do Rządowego Centrum Legislacji, a w najbliższych tygodniach mają być przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów.

NFZ zapowiada też zmianę w płaceniu za pacjentów leczących się poza swoim województwem. Jak poinformował Robert Zawadzki, w przyszłym roku rezerwa migracyjna, czyli pula pieniędzy, która będzie przeznaczona na rozliczenia między oddziałami NFZ za usługi wykonane ubezpieczonym z innego województwa, będzie przypisana do oddziału Funduszu, ale jej uruchomienie nie będzie możliwe bez zgody prezesa Funduszu. Dyrektor oddziału NFZ więc nie będzie mógł wykorzystać tych pieniędzy na potrzeby własnego województwa. W związku z tym rezerwa migracyjna będzie wykorzystywana na migrację w 100 procentach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum