NFZ nałożył na szpital we Włocławku 1,7 mln zł kary

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2014 11:12

Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ nałożył na Wojewódzki Szpital we Włocławku karę w wysokości 2 proc. wartości rocznego kontraktu lecznicy, tj. 1,7 mln zł. Powodem są nieprawidłowości na oddziale położniczo-ginekologicznym, gdzie zmarły nienarodzone bliźnięta.

W związku ze śmiercią nienarodzonych bliźniąt w nocy z 16 na 17 stycznia, w szpitalu na przełomie stycznia i lutego przeprowadzono kontrolę, jak przestrzegane są zapisy umowy z NFZ. - Ustalenia kontroli są negatywne, stwierdzono wiele nieprawidłowości - powiedział we wtorek (18 marca) PAP rzecznik oddziału NFZ Jan Raszeja.

Kontrola wykazała, że na tzw. odcinku później patologii ciąży przebywało 15 pacjentek, którymi opiekowała się jedna położna, a powinny być co najmniej dwie. Z posiadanych sześciu aparatów KTG wykorzystywano tylko dwa, a powinny być wykorzystywane przynajmniej cztery. W dokumentacji brakowało zapisów dotyczących wyników badań USG lub były szczątkowe. Nie przeprowadzono cesarskiego cięcia zaraz po stwierdzeniu zaniku tętna płodów, a wykonano je dopiero po siedmiu godzinach.

NFZ zobowiązał dyrektora szpitala do przedstawienia w ciągu 14 dni programu naprawczego, który ma wyeliminować wszystkie stwierdzone nieprawidłowości.

Śledztwo w sprawie śmierci nienarodzonych bliźniąt prowadzi Prokuratura Okręgowa we Włocławku. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum