NFZ: mamy pakiet instrumentów wzmacniających stabilność finansową świadczeniodawców

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2020 20:00

NFZ poinformował w sobotę (28 marca), że wspólnie z Ministerstwem Zdrowia przygotował zestaw konkretnych instrumentów finansowych, które zagwarantują placówkom medycznym stabilność w okresie epidemii COVID-19.

Finansowanie zapobiegania i zwalczania epidemii COVID-19 nie odbędzie się kosztem innych świadczeń, za które płaci NFZ - zapewnia Fundusz. Fot. PTWP

Jak wyjaśnia Fundusz dodatkowe środki na świadczenia związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 gwarantuje specustawa (z 2 marca), która jednoznacznie określa, że wszystkie wydatki związane z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa pochodzą z budżetu państwa. Oznacza to, że finansowanie zapobiegania i zwalczania epidemii COVID-19 nie odbędzie się kosztem innych świadczeń, za które płaci NFZ.

Ponadto przeszacowano wycenę wartości punktu w ryczałcie PSZ o około 5 proc. Na sfinansowanie tej zmiany przeznaczono środki pochodzące z funduszu zapasowego NFZ w wysokości ponad miliard zł.

Dodatkowo zdecydowano o wypłacaniu placówkom, które zostały zmuszone do ograniczania dotychczasowej działalności, a nie biorą bezpośredniego udziału w walce z koronawirusem, kwot porównywalnych do tych, które otrzymałyby realizując swój kontrakt w dotychczasowych warunkach. Wypłaty środków wynikających z kontraktów, będą szybsze i częstsze, nawet do 4 razy w miesiącu i będą dokonywane na wniosek świadczeniodawcy.

Ponieważ zaangażowanie szpitali w walkę z COVID-19 może wpłynąć na ograniczenie ich podstawowej działalność, placówki te będą mogły skorzystać z mechanizmu wyrównywania ryczałtu.

Z kolei szpitale jednoimienne, czyli w całości zaangażowane w walkę z koronawirusem, oprócz ryczałtu i zapłaty za każde świadczenie związane z COVID19 otrzymają dodatkowo środki za gotowość do udzielenia świadczeń.

Fundusz wprowadził również rozwiązania pozwalające na szersze zastosowanie niż dotychczas zdalnych form opieki nad pacjentami, czyli teleporad, które są dodatkowo finansowane. Zdalne konsultacje pacjentów z lekarzami są już możliwe w POZ w psychiatrii i terapii uzależnień, świadczeniach udzielanych w opiece domowej.

Więcej: nfz.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum