NFZ kontroluje leczenie stomatologiczne, jest dużo nieprawidłowości

Autor: Infodent24/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2020 13:45

291 nieprawidłowości w leczeniu stomatologicznym (w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego) zgłosili pacjenci w okresie I - III kw. 2019 r. To najwięcej spośród różnych świadczeń medycznych, w stosunku do których zgłoszono uchybienia.

Fot. Archiwum

Nieprawidłowości w zakresie leczenie stomatologiczne stanowią, aż 36,56 proc. z całej puli zgłoszonych nierzetelności.

Spośród tych, odnoszących się do leczenia stomatologicznego, najwięcej dotyczyło świadczeń ogólnostomatologicznych (255). Kolejne zastrzeżenie dotyczyły świadczeń w zakresie stomatologii zachowawczej (25), a na końcu w zakresie protetyki stomatologicznej (3).

Największą zasadność zgłoszonych nieprawidłowości (spośród zgłoszeń dotyczących świadczeń) potwierdzono w: ambulatoryjnej opiece specjalistycznej - 76,22 proc. zakończonych zgłoszeń w tym rodzaju świadczeń uznano za zasadne (109) i w leczeniu stomatologicznym - 31,27 proc. (81).

Kwota środków odzyskanych w I-III kw. 2019 r. w ramach wszystkich zgłoszonych w okresie sprawozdawczym nieprawidłowości na podstawie danych w ZIP to 18843,83 zł.

NFZ twierdzi, że wysoka liczba zgłoszeń dotyczących: leczenia stomatologicznego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej oraz refundacji leków, potwierdza, że obszary te wymagają systematycznej weryfikacji oraz działań nadzorczych płatnika.

Więcej: infodent24.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum