NFZ: kontrolerzy zakwestionowali w ub.r. ponad 23 tys. recept

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2013 10:33

Kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia zakwestionowali w ub.r. ponad 23 tys. recept na leki refundowane o wartości ponad 1,6 mln zł. Na apteki nałożono łącznie blisko 33 tys. zł kar umownych - dowiedziała się PAP w centrali NFZ.

NFZ: kontrolerzy zakwestionowali w ub.r. ponad 23 tys. recept
NFZ przeprowadził w 2012 r. 1076 kontroli w aptekach, 938 z nich zakończyło się przekazaniem zaleceń pokontrolnych. Fundusz podkreśla, że, mimo iż wzrosła znajomość i poprawność stosowania przepisów, kontrolerzy nadal odnotowują powtarzające się błędy.

Chodzi m.in. o brak pełnych danych pacjenta i danych dotyczące osoby wystawiającej receptę, brak podpisu, pieczątki, nieprawidłowe lub niepełne nazwy leków, postaci, dawki, wielkości opakowań i ilości leków oraz sposób dawkowania. Zdarza się, że realizowane się recepty przeterminowane lub przed datą wystawienia.

Kontrolerzy stwierdzili także obrót substancjami niedozwolonymi w punktach aptecznych (w szczególności sprzedaż leków psychoanaleptycznych, substancji psychotropowych, trucizn oraz leków przeciwnowotworowych). Na przykład w samym tylko Podlaskim Oddziale Wojewódzkim NFZ zakwestionowano z tego tytułu refundację na kwotę ponad 36 tys. zł.

W wyniku kontroli ujawniono również dopisywanie leków do recept, wykorzystywanie numerów recept pełnopłatnych do przedstawienia ich jako numerów recept na drogie leki refundowane, realizację recept sfałszowanych. Kontrolerzy wykryli też zawyżanie wyceny kosztów wykonania leków recepturowych. Tylko w jednej aptece w obszarze działania Łódzkiego OW NFZ zakwestionowano z tego tytułu refundację na kwotę ponad 29 tys. zł.

Umowę z NFZ na realizację recept w 2012 r. miało 13366 aptek oraz 1145 punktów aptecznych.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum