NFZ: komu mniej, komu więcej z kasy?

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2010 06:30

Do kasy NFZ wpłynęło w pierwszym kwartale tego roku więcej pieniędzy niż zakładano. Dzięki temu Rada NFZ skorygowała plan finansowy na ten rok. W efekcie do wydania jest o ponad 2 mld zł więcej niż początkowo zakładano...

Najwięcej zasili lekowe programy terapeutyczne (w ramach leczenia szpitalnego) i refundację leków. Część funduszy przekazanych zostanie na zapłatę tzw. nadwykonań...

Szpitale z biedniejszych regionów raczej nie będą zadowolone. Liczyły, że dostaną dodatkowe pieniądze. NFZ jednak zdecydował, że dołoży – między innymi – prawie 900 mln zł do refundacji leków, która wcześniej została zmniejszona.

Fundusz chce też zwiększyć o ponad 144 mln zł wydatki na lekowe programy terapeutyczne w ramach leczenia szpitalnego. Ponad 339 mln zł ma być przeznaczonych na nadwykonania z poprzednich lat.

Według algorytmu
Dodatkowe pieniądze zostały podzielone na oddziały według nowego algorytmu. Podział oddziałów jest następujący:
Dolnośląski – 181 933 000 złKujawsko-Pomorski – 129 489 000 zł, Lubelski – 137 488 000 zł, Lubuski – 62 358 000 zł, Łódzki – 166 096 000 zł, Małopolski – 201 895 000 zł, Mazowiecki – 332 368 000 zł, Opolski – 61 057 000 zł, Podkarpacki – 127 167 000 zł, Podlaski – 74 083 000 zł, Pomorski – 135 120 000 zł, Śląski – 289 494 000 zł, Świętokrzyski – 83 240 000 zł, Warmińsko - Mazurski – 85 478 000 zł,  Wielkopolski – 209 992 000 zł, Zachodniopomorski – 105 386 000 zł.

Podział nierówny
Nie we wszystkich województwach podział jest taki sam. O tym ile dla kogo zdecydowali dyrektorzy oddziałów. I tak np. lubelski oddział NFZ zamierza przeznaczyć dodatkowo na zapłacenie za nadwykonania 13 mln zł, na lekowe programy terapeutyczne 7 mln zł, natomiast na refundacje leków ponad 112 mln zł. Nic nie zmieni się w podstawowej opiece zdrowotnej.

W oddziale małopolskim prawie 50 mln zł przeznaczono na lekowe programy terapeutyczne, ponad 55,5 mln zł wiecej na refundację leków, natomiast 33 mln zł na nadwykonania. Na podstawową opiekę zdrowotną (POZ) nie przewidziano tu dodatkowych środków.

Na Mazowszu o prawie 142 mln zł mają zwiększyć się nakłady na leczenie szpitalne, ale nie zaplanowano tam zwiększenia puli pieniędzy na lekowe programy terapeutyczne w ramach leczenia szpitalnego, na refundacje leków przewidziano 135 mln zł dodatkowo. Pula pieniędzy na POZ zwiększy się o 10 mln zł.

Dolnośląski oddział przewidział wzrost nakładów na POZ na poziomie ponad 8 mln zł. Na leczenie szpitalne przewidziano tam  65  mln zł dodatkowo, w tym na lekowe programy terapeutyczne 20 mln zł. Na refundacje leków oddział chce przeznaczyć dodatkowo ponad 41 mln zł. Tu wzrośnie też o 3,5 mln zł pula na świadczenia stomatologiczne.

W oddziale kujawsko-pomorskim POZ ma dostać o 2 mln zł więcej. Lecznictwo szpitalne dostanie o 18 mln zł więcej, z czego lekowe programy terapeutyczne zwiększą się o 8 mln zł. Na refundacje leków oddział zamierza przeznaczyć dodatkowo prawie 100 mln zł, natomiast na nadwykonania ponad 4 mln zł.

O 10 mln zł więcej dostanie POZ w lubuskim oddziale. 22,5 mln zł przewidziano dodatkowo na leczenie szpitalne, z czego ponad 4,5 mln zł na lekowe programy terapeutyczne. Refundacja leków zostanie zwiększona o 2 mln zł, o ponad 3,5 mln zł – opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, a o 10 mln zł nadwykonania.

W łódzkim NFZ 8 mln zł ma być dodatkowo na POZ, prawie 52 mln zł na leczenie szpitalne, w tym 9 mln zł na lekowe programy terapeutyczne. Refundacja leków to dodatkowo prawie 60 mln zł. Ponad 36 mln zł więcej oddział przeznaczy na zapłacenie nadwykonań.

Opolski oddział chce dołożyć 7,5 mln zł na POZ, 28 mln zł na leczenie szpitalne. Nie będzie dodatkowych pieniędzy na lekowe programy terapeutyczne. Na refundacje leków opolski NFZ chce wydać dodatkowo 20 mln zł, natomiast na nadwykonania 350 tys. zł.

Na Podkarpaciu POZ nie dostanie dodatkowych pieniędzy. Na leczenie szpitalne przeznaczono ok. 18 mln zł dodatkowo, z czego 1,5 mln zł na lekowe programy terapeutyczne. Ponad 75 mln zł ma dodatkowo pochłonąć refundacja lekowa, ponad 20 mln zł więcej przeznaczono na nadwykonania z lat ubiegłych.

Podlaski oddział NFZ nie przewiduje dodatkowych pieniędzy na POZ, natomiast chce wydać dodatkowo prawie 8 mln zł na leczenie szpitalne, w tym ponad 3 mln zł na lekowe programy terapeutyczne. Na refundację lekową ma być ponad 55 mln zł więcej, a na nadwykonania z lat ubiegłych – prawie 7 mln zł.

Oddział pomorski nie przewidział zwiększenia środków na POZ. Na leczenie szpitalne ma zamiar wydać o 53 mln zł więcej, w tym 8 mln zł więcej na lekowe programy terapeutyczne. 2 mln zł więcej przewidziano na leczenie stomatologiczne, ponad 60 mln zł więcej na refundację leków. Dodatkowych środków na zapłacenie nadwykonań nie będzie.

Oddział śląski nie przewiduje dodatkowych pieniędzy na POZ. Na leczenie szpitalne chce przeznaczyć dodatkowo 138 mln zł, nie przewiduje zwyżki środków na lekowe programy terapeutyczne. O ponad 11 mln zł zwiększą się wydatki na rehabilitacje leczniczą. Na poziomie 10 mln zł planowane jest zwiększenie refundacji leków, 95 mln zł ma być dodatkowo na nadwykonania z lat ubiegłych.

Świętokrzyski oddział również nie przewidział dodatkowych pieniędzy na POZ. Ponad 33,5 mln zł ma być dodatkowo na leczenie szpitalne, w tym 10,5 mln zł na lekowe programy terapeutyczne. Na refundacje leków przewidziano tu 26 mln zł, a na nadwykonania z ubiegłych lat – 20 mln zł.

Oddział warmińsko-mazurski nie wyda dodatkowo nawet złotówki na POZ, natomiast na leczenie szpitalne przewidziano ponad 38 mln zł, z czego ponad 6,5 mln zł na lekowe programy terapeutyczne. Refundacja leków ma pochłonąć o ok. 27 mln zł więcej. Na nadwykonania z lat ubiegłych – 6 mln zł.

Oddział wielkopolski chce dodatkowo przeznaczyć na POZ 3 mln zł, ponad 50,5 mln zł na leczenie szpitalne z czego 8 mln zł na lekowe programy terapeutyczne. Na refundacje leków dodatkowo przewidziano ponad 100,5 mln zł, a na nadwykonania – ok. 36 mln zł.
Zachodniopomorski oddział nic dodatkowo nie chce przeznaczyć na POZ, za to na leczenie szpitalne prawie 66 mln zł, z czego 8 mln zł na lekowe programy terapeutyczne. Na refundację przewidziano tu 20 mln zł dodatkowo, natomiast na nadwykonania z poprzednich lat 7,5 mln zł.

Posłowie analizują plan zmian

– Kierunek zmian planu finansowego jest dobry. Przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na finansowanie lekowych programów terapeutycznych to dobre posunięcie. Trzeba wspierać nowoczesne leczenie. Szpitale realizujące te programy skorzystają – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Elżbieta Streker-Dembińska (Lewica) uważa, że należy przeanalizować na jakie świadczenia zwiększono środki, a na jakie nie.

– Duże potrzeby są m.in. w opiece długoterminowej – zauważa posłanka. – Komisja zdrowia nie podejmuje wiążącej decyzji w sprawie planu finansowego. Jej rola nie jest tu znacząca. Pamiętamy wszyscy sytuację z planem finansowym na 2010 r. Komisja nie zaakceptowała go, a jednak został podpisany przez ministra zdrowia.

Poseł Norbert Raba (PO) uważa, że zwiększenie środków na lekowe programy terapeutyczne oraz refundację leków jest bardzo potrzebne.

– Wierzę, że Rada NFZ podejmuje decyzje po głębokiej analizie sytuacji w ochronie zdrowia. Oczywiście bardzo ważne jest, aby nie zabrakło pieniędzy na refundację leków. Brak pieniędzy uderzyłby w ludzi najbiedniejszych. Poseł zapowiada, że będzie prosił przedstawicieli NFZ o dokładne wyjaśnienia w kwestii podziału dodatkowych pieniędzy.

Projekt zmiany finansowych został zaakceptowany przez Radę NFZ, teraz zajmie się nim komisja zdrowia, ta opiniuje jedynie dokument. Na koniec musi on zyskać akceptację ministra zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum