NFZ: kardiolodzy straszą pacjentów

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2016 09:42

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca zapowiadają zamykanie swoich oddziałów. Zdaniem Sylwii Wądrzyk-Bularz, rzecznika prasowego NFZ, to straszenie pacjentów.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

NFZ uważa, że wszystkie decyzje o cięciach finansowych w kardiologii inwazyjnej były konsultowane, wzrosną stawki w kardiologii zachowawczej.

Jak przekonuje, wypowiadając się dla Dziennika Zachodniego, rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk-Bularz, nikt Funduszu nie poinformował o zamiarze likwidacji jakichkolwiek oddziałów kardiologicznych, ani chirurgii naczyniowej. 

- NFZ przekaże dodatkowe środki na kardiologię zachowawczą co było jednym z postulatów środowisk medycznych - przypomina rzecznik NFZ.

Jak pisaliśmy, American Heart of Poland podał, że w związku z zaproponowanymi przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oraz NFZ obniżkami wycen procedur medycznych, grupa AHP podjęła decyzję o zamknięciu sześciu ośrodków.

Jak wskazuje grupa AHP, zamknięcie ośrodków w sześciu różnych placówkach do końca br. jest pierwszą konsekwencją opublikowania propozycji cięć wycen świadczeń z zakresu kardiologii inwazyjnej oraz chirurgii naczyniowej, sięgających w przypadku niektórych procedur nawet 60 proc.

W ocenie grupy AHP oznacza to, że wbrew zapowiedziom przedstawicieli AOTMiT, NFZ oraz Ministerstwa Zdrowia, zmiany w finansowaniu szpitali doprowadzą do pogorszenia dostępu pacjentów do procedur ratujących życie.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum