NFZ: kara dla łódzkiego szpitala za "wirtualną" kolejkę do operacji

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2016 11:27

NFZ w Łodzi skontrolował kolejkę do endoprotezoplastyki kolana i biodra w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym. Okazało się, że są chorzy, którzy mają poczekać na zabieg do 2029 roku.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Ponad 62,4 tys. zł kary musi zapłacić Uniwersytecki Szpital Kliczniczny im. WAM w Łodzi za niewłaściwe prowadzenie kolejki pacjentów, czekających na zabieg endoprotezoplastyki biodra i kolana w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym w Łodzi - informuje Dziennik Łódzki.

Kara nałożona na szpital to zaledwie 0,5 proc. wartości jego kontraktu na ortopedię, jednak wyniki kontroli mogą szokować. Jak potwierdza NFZ, szpital podawał, że na operację biodra pacjenci musieli czekać dziewięć lat, zaś na zoperowanie kolana aż 14. To jedne z najdłuższych kolejek do ednoprotezoplastyki w kraju.

Dyrekcja łódzkiego oddziału NFZ postanowiła sprawdzić, dlaczego zabiegi, za które płaci Fundusz, pacjenci mają czekać aż kilkanaście lat. Zweryfikowano dostęp do leczenia w tym i poprzednim roku. Okazało się, że w szpitalu aż 46 pacjentów zoperowano poza kolejką oczekujących, mimo że nie byli to chorzy zakwalifikowani w trybie nagłym. Poza kolejką przyjęto także 60 innych pacjentów, ale zoperowanych w trybie nagłym.

Efektem kontroli NFZ i nałożenia kary, jest skrócenie kolejki do operacji wszczepienia endoprotezy w kolano i biodro o kilka, a nawet kilkanaście lat.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum