NFZ: jest zarządzenie, będą bezpłatne opatrunki dla chorych na EB

Autor: rmf24.pl, NFZ/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2019 17:32

Będą bezpłatne opatrunki dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB). W poniedziałek (5 sierpnia) ukazało się zarządzenie 103/2019/DSOZ prezesa NFZ w tej sprawie.

NFZ: jest zarządzenie, będą bezpłatne opatrunki dla chorych na EB
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z nowego świadczenia skorzysta około stu pacjentów, głównie dzieci. To odpowiedź na lipcową listę leków refundowanych. Wraz z nią drastycznie wzrosły dopłaty pacjentów do opatrunków stosowanych przy pęcherzowym oddzielaniu się naskórka (epidermolysis bullosa - EB).

Rodzice chorych zwracali uwagę, że jest to już kolejny w ostatnich latach wzrost dopłat. Szacowali, że miesięczny koszt pielęgnacji chorego na EB od lipca wynosi ok. 8 tys. zł (są to m.in. koszty opatrunków, igieł, płynów do dezynfekcji, maści, odżywek).

Jak informuje RMF FM, pierwsi pacjenci bezpłatne opatrunki dostaną najwcześniej w przyszłym tygodniu. W najbliższych dniach szpitale będą aneksować umowy w tej sprawie z NFZ. Bezpłatne opatrunki pacjenci odbiorą w co najmniej kilkunastu lecznicach w Polsce. W województwie mazowieckim mają być to trzy szpitale.

Przepisy zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej stosuje się do świadczeń udzielanych od 1 lipca 2019 r.

Czytaj: rmf24.pl

Czytaj również: nfz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze