NFZ: jest kryzys, są dymisje

Autor: Rzeczpospolita, IB/Rynek Zdrowia • • 17 września 2009 12:13

Kryzys w finansach na ochronę zdrowia skutkuje nerwową atmosferą i dymisjami w NFZ. Zaostrza też, jak pisze Rzeczpospolita, wzajemne relacje między Funduszem i Ministerstwem Zdrowia.

NFZ: jest kryzys, są dymisje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ciągu ostatnich tygodni prezes NFZ Jacek Paszkiwicz odwołał dyrektorów dwóch oddziałów wojewódzkich Funduszu: dolnośląskiego, Krzysztofa Dworaka i podkarpackiego, Barbarę Kuźniar-Jabłczyńską.

W pierwszych miesiącach br. Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ wydał na leczenie w szpitalach więcej środków, niż miał w planie. W efekcie w tym półroczu kontrakty z lecznicami będą o 6 proc. niższe. Na listopad i grudzień umowy nie są jeszcze podpisane.

- Jesteśmy w trudnej sytuacji - przyznaje Joanna Mierzwińska, rzecznik DOW NFZ. - Od kilku lat pod koniec roku do szpitali trafiały dodatkowe środki, bo sytuacja finansowa funduszu systematycznie się poprawiała. Rok temu była to kwota 440 mln zł. Obecnie nie ma nic.

Dyrektorzy dolnośląskich szpitali szacują, że w ostatnich miesiącach roku kontrakty będą obcięte o jedną piątą. Ostrzegają przed spiralą zadłużenia i rosnącymi kolejkami do świadczeń. Tym bardziej, że NFZ nie płaci już za nadwykonania. Sprawa jest na tyle poważna, że o sytuacji na Dolnym Śląsku rozmawiała w środę z dyrektorami szpitali i samorządowcami minister zdrowia Ewa Kopacz.

Według polityków PO, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, została zdymisjonowana, ponieważ domagała się większych środków na leczenie dla regionu. Nieoficjalnie mówi się także, że podkarpaccy działacze Platformy zamierzają namawiać premiera do odwołania prezesa Jacka Paszkiewicza.

- Żadne koneksje polityczne nie ochronią dyrektora, który źle zarządza pieniędzmi - odpowiada rozmówca Rzeczpospolitej z Centrali NFZ. Według niego zadecydowało w tej sprawie zarządzanie finansami POW NFZ. Następca zdymisjonowanej dyrektor, Ryszard Bugaj, twierdzi, że zastał oddział z zadłużeniem ok. 100 mln zł.

Konflikt trwa też w Centrali NFZ. Od trzech tygodni minister zdrowia nie powołała na stanowisko wiceprezesa Funduszu Macieja Dworskiego, mimo że uzyskał pozytywną opinię Rady Funduszu i wygrał konkurs.

Przypomnijmy: Maciej Dworski ma 55 lat. Posiada dwie specjalizacje: II stopnia z chirurgii oraz z organizacji ochrony zdrowia. Prowadzi prywatną praktykę lekarską w Jeleniej Górze-Cieplicach.

Pracę w strukturach płatnika rozpoczął w 1999 r. w Dolnośląskiej Kasie Chorych, jako dyrektor departamentu medycznego. Po powstaniu Narodowego Funduszu Zdrowia w 2003 r. był naczelnikiem wydziału świadczeń zdrowotnych Dolnośląskiego Oddziału  Wojewódzkiego NFZ. W 2003 r. pracę w NFZ zakończył. Nastepnie był prezesem zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia Spółka z o.o. w Kowarach.

Maciej Dworski ma zastąpić na stanowisku wiceprezesa NFZ Jacka Grabowskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum