NFZ informuje o wynikach kontroli koincydencji świadczeń

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2013 18:46

Zgodnie z zapowiedziami z początku bieżącego roku Narodowy Fundusz Zdrowia kontynuuje wyjaśnienia koincydencji świadczeń, czyli sytuacji, w których jednemu pacjentowi - jak wynika z dokumentacji - zostały udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych lub więcej świadczeniodawców.

NFZ informuje o wynikach kontroli koincydencji świadczeń

Z przeprowadzonej analizy sprawozdań wysyłanych przez świadczeniodawców do oddziałów wojewódzkich NFZ wynika, że część takich sytuacji jest wytłumaczalna. Jednak zdecydowana większość stanowi próbę uzyskania przez świadczeniodawców zapłaty za świadczenia, które faktycznie nie miały miejsca.

Pierwsze wyniki kontroli koincydencji przeprowadzonej w grudniu 2012 roku NFZ zaprezentował w marcu br. Zamiarem Funduszu było zwrócenie uwagi świadczeniodawców na istnienie tej nieprawidłowości oraz zasygnalizowanie, że płatnik przywiązuje bardzo dużą wagę do wykrycia prób uzyskania przez świadczeniodawców nienależnej zapłaty. Wskazał również, iż działania dotyczące kontroli koincydencji będą kontynuowane. Obecnie prezentuje dalsze efekty sprawdzania tych nieprawidłowości.

Wykazana przez świadczeniodawcę do zapłaty usługa zdrowotna, która w rzeczywistości nie została wykonana, może być zauważona przez płatnika dopiero wtedy, gdy ten sam pacjent był w tym czasie rzeczywiście leczony w innym szpitalu lub przychodni. Dopiero wprowadzenie karty ubezpieczenia zdrowotnego wyeliminuje opisany proceder.

W celu sprawdzenia przypadków leczenia pacjenta w AOS z jednoczesnym pobytem pacjenta w szpitalu oddziały wojewódzkie Funduszu wytypowały 1111 świadczeń. W toku przeprowadzonych działań sprawdzających zostało zweryfikowanych 710 świadczeń, z czego 308 było wykazanych niezasadnie.

W przypadku koincydencji pobytu pacjenta w szpitalu z leczeniem w POZ do sprawdzenia wytypowano 2499 świadczeń, z czego zostało zweryfikowanych 1952 świadczeń. 910 z nich zostało wykazanych niezasadnie.

Z wytypowanych do kontroli koincydencji POZ/Szpital (SZP) ponad 97% stanowiły koincydencje 2- krotne (jednoczasowe wykazanie 2 świadczeń), 2,4% - koincydencje 3-krotne (jednoczasowe wykazanie 3 świadczeń) i 0,3% - koincydencje 4-krotne (jednoczasowe wykazanie 4 świadczeń).

Więcej: http://www.nfz.gov.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum