NFZ: dzięki ZIP ok. 1,7 tys. zgłoszeń o nieprawidłowościach w rozliczaniu świadczeń

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2018 13:34

Jak wynika ze sprawozdania Funduszu, w ub.r. do OW NFZ wpłynęło 1676 zgłoszeń o nieprawidłowościach w rozliczaniu świadczeń i refundacji w ZIP. 1351 dotyczyło świadczeń niewykonanych, a za 152 pacjenci zapłacili, a lecznica rozliczyła je jako finansowane z ubezpieczenia zdrowotnego.

NFZ zachęca pacjentów do korzystania z ZIP Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Spośród 1311 zakończonych postępowań za zasadne uznano 652 zgłoszenia na 76,2 mln zł, z czego odzyskano 72,4 mln zł. Do prokuratury przekazano 26 zgłoszeń o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - informuje Rzeczpospolita.

NFZ podkreśla jednak, że to tylko część sfałszowanych świadczeń. Wiele wciąż może być ukrytych na kontach pacjentów, którzy nie zdecydowali się korzystać z ZIP.

W 2017 r. aż 713 zgłoszeń dotyczyło leczenia stomatologicznego, a spośród ambulatoryjnej opieki specjalistycznej 290 dotyczyło logopedii. Na trzecim miejscu znalazła się rehabilitacja lecznicza (176 zgłoszeń, z czego 70 z fizjoterapii). Na czwartym - opieka psychiatryczna, a najwięcej zgłoszeń dotyczyło świadczeń dla dzieci z autyzmem.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum