NFZ: dodatkowe 300 milionów złotych dla szpitali powiatowych

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2020 15:01

Już od 1 lipca szpitale należące do systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej dostaną dodatkowe środki. Chodzi o 302 mln zł. To odpowiedź Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia na oczekiwania dyrektorów szpitali powiatowych, którzy wskazywali na potrzebę wzrostu wyceny świadczeń w leczeniu szpitalnym.

NFZ: dodatkowe 300 milionów złotych dla szpitali powiatowych
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Od 1 lipca wzrasta kwota bazowa wynikająca z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Dzięki decyzjom Ministerstwa Zdrowia i NFZ w tym samym czasie o 3% zwiększy się wycena świadczeń w ramach leczenia szpitalnego PSZ.

- To kolejny, po pakiecie stabilności finansowej dla sektora ochrony zdrowia w czasie COVID-19, element wsparcia finansowego szpitali. Teraz zwiększamy środki na świadczenia objęte ryczałtem w tzw. szpitalach sieciowych - podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

We wtorek, 16 czerwca, Prezes Funduszu podpisał dwa zarządzenia, które gwarantują wzrost wyceny świadczeń objętych ryczałtem, m.in. w internie, kardiologii i ortopedii już od 1 lipca 2020 r. W sumie NFZ przeznaczy na ten cel przeszło 302 miliony złotych. Pieniądze pochodzą z funduszu zapasowego.

Zarządzenie nr 86/2020/DEF w sprawie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 rok
Zarządzenie nr 87/2020/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Środki przeznaczone na świadczenia w poszczególnych oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia zostały podzielone według algorytmu na 2020 rok, który wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 17 listopada 2009 r. (Dz.U. 2009 nr 193 poz. 1495).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum