NFZ: dodatkowe 1,3 mld zł m.in. na zmniejszenie kolejek do specjalistów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2018 16:47

1,3 mld zł przeznaczył Narodowy Fundusz Zdrowie m.in. na zmniejszenie kolejek do specjalistów i na wsparcie osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Prezes NFZ zmienił we wtorek (4 września) plan finansowy tej instytucji.

Fot. archiwum

"W planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2018 rok zwiększa się pozycję B2 +Koszty świadczeń opieki zdrowotnej+ w planach oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia o kwotę 1,3 mld zł" - czytamy w wydanym we wtorek zarządzeniu prezesa NFZ.

W uzasadnieniu NFZ wyjaśnia, że pieniądze z funduszu zapasowego NFZ zostaną przeznaczone m.in. na zapewnienie w czwartym kwartale 2018 r. większego dostępu do świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Z puli tej zostanie też uzupełnione finansowanie skutków ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby w znacznym stopniu niepełnosprawności. Na jej mocy niepełnosprawni mogą m.in. korzystać poza kolejnością i bez limitów z rehabilitacji.

Pieniądze trafią również na uzupełnienie finansowania skutków rozporządzenia ministra zdrowia z 29 sierpnia 2018 r. w sprawie ogólnych warunków umów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń udzielanych przez pielęgniarki i położne. Rozporządzenie dotyczyło wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział we wtorek w rozmowie z PAP, że będą też dodatkowe pieniądze na skrócenie kolejek do specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, diagnostykę i wybrane terapie. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum