NFZ: dobiega końca kontraktowanie świadczeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2012 11:27

Dobiega końca kontraktowanie świadczeń zdrowotnych na 2012 r. NFZ zapewnia, że nie będą one na niższym poziomie, a pacjenci nie stracą dostępu do leczenia. Niektóre placówki nie otrzymały jednak umów, m.in. chirurgia jednego dnia i oddziały ratunkowe.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że wzrost nakładów o blisko 4 mld zł sprzyjał procesowi kontraktowania lub aneksowania świadczeń na 2012 r.

- Pewne opóźnienia w kontraktowaniu, na przykład świadczeń kliniki jednego dnia, wynikały z konieczności zmieniania aktów prawnych - powiedział Troszyński.

Z informacji zebranych przez PAP wynika, że świadczenia szpitalne na 2012 r. zostały zakontraktowane na tym samym lub wyższym poziomie. Jednak nie wszystkie lecznice otrzymały kontrakty. W niektórych województwach podpisywanie umów nie zostało jeszcze zakończone.

Na Podlasiu zamieszanie  wywołało kontraktowanie świadczeń w przyszpitalnych poradniach. Kontraktu nie dostało np. 10 poradni w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku oraz 12 poradni przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Po konkursach uzupełniających niektóre kontrakty powróciły.

W mazowieckim większość  kontraktów jest na tym samym poziomie co w ubiegłym roku. Jednak np. zastępca dyrektora ds. medycznych w Szpitalu Praskim w Warszawie Ryszard Feldman ocenił tegoroczny kontrakt jako "nieco słabszy" niż ubiegłoroczny. Według niego NFZ nie uwzględnił liczby nadwykonań z ubiegłego roku, jako wyznacznika faktycznie potrzebnych świadczeń.

W niektórych województwach NFZ nie przedłużył dotychczasowych kontraktów z kilkoma szpitalnymi oddziałami ratunkowymi (SOR) albo też zastąpił je izbami przyjęć. W Wielkopolsce takie kontrakty straciły trzy lecznice, w woj. zachodniopomorskim - pięć.

Kontrakty straciła też część lecznic wykonujących świadczenia w ramach chirurgii jednego dnia. W woj. kujawsko-pomorskim dotyczy to pięciu świadczeniodawców w zakresie okulistyki, ortopedii i traumatologii, chirurgii ogólnej, ginekologii, urologii i otolaryngologii, w  małopolskim - dwóch. Powodem był brak wymaganego przez przepisy dostępu do bloku operacyjnego. Z kolei w woj. lubelskim nakłady na świadczenia chirurgii jednego dnia zwiększyły się z 8,3 mln zł do 12,1 mln zł.

W niektórych województwach oddziały NFZ podpisały umowy na nowe świadczenia. W 2012 r. w Wielkopolsce po raz pierwszy zakontraktowano niektóre zabiegi ortopedii dziecięcej, angiologii, audiologii i foniatrii. Lubelski NFZ podpisał umowę na terapię hiperbaryczną,  na kompleksowe leczenie wrodzonej sztywności wielostawowej oraz na program leczenia łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum