NFZ: dlaczego w 2014 r. wzrosną wydatki na administrację?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2013 13:42

Po opublikowaniu planu finansowego NFZ na 2014 r. media analizują poszczególne pozycje zakładanych wydatków. Zwracają uwagę m.in. na wzrost kosztów administracyjnych Funduszu o ponad 20 mln zł w porównaniu do tego roku. Czym są spowodowane większe wydatki?

NFZ: dlaczego w 2014 r. wzrosną wydatki na administrację?

- Jeżeli chodzi o koszty administracyjne, to rzeczywiście ogółem w projekcie planu finansowego NFZ na 2014 r. wzrosły o 20.345 tys. zł, tj. o 2,98 proc. w stosunku do planu pierwotnego NFZ na 2013 r. Chodzi m.in. o rosnące koszty zużycia materiałów i energii - o 2.082 tys. zł; usług obcych - o 8.548 tys. zł; podatków i opłat - o 372 tys. zł - wyjaśnił nam Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.

Odnosząc się podnoszonego przez media zarzutu, że o 7 mln zł mają wzrosnąć wydatki na wynagrodzenia dla urzędników, podkreślił, że nie jest to kwota przeznaczona na wzrost wynagrodzeń dla pracowników, ale na obsługę nowych zadań przydzielonych Funduszowi.

- Warto jednak w tym kontekście podkreślić, że (planowane) koszty administracyjne NFZ wciąż stanowią jedynie 1,05% planowanych kosztów ogółem, co w porównaniu do innych państw UE oznacza, że NFZ jest najtańszą w utrzymaniu instytucją finansującą świadczenia dla pacjentów - powiedział rzecznik NFZ.

- Dla przykładu koszty utrzymania systemu czeskiego wynoszą ponad 4% kosztów ogółem, a w innych państwach starej UE kształtują się na poziomie 6-8% kosztów ogółem - dodał.

Przy okazji Troszyński zwrócił uwagę na popełniany przez komentatorów błąd, który polega na porównywaniu planu finansowego NFZ na 2014 r. przed rozwiązaniem tzw. rezerwy migracyjnej z planem finansowym NFZ na 2013 r. po rozwiązaniu tejże rezerwy.

Wyjaśnił, że w planie na 2014 r. zabezpieczono środki na tę rezerwę - ok. 3,6 mld zł. Z tej rezerwy ok. 2,7 mld zł zostanie przeznaczonych na leczenie szpitalne, a ok. 1 mld zł na inne rodzaje świadczeń opieki zdrowotnej.

- Nie jest więc prawdą, że Fundusz planuje wydać w przyszłym roku aż 2,7 mld zł mniej na leczenie - stwierdził Andrzej Troszyński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum