NFZ: dlaczego szpital w Nowym Targu wygrał z lecznicą w Rabce

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2010 14:58

Pracownicy szpitala w Rabce protestują przy "zakopiance" przeciwko decyzji NFZ o niezawarciu kontraktu na oddział wewnętrzny. Małopolski NFZ wyjaśnia, dlaczego kontrakt dostała lecznica z Nowego Targu.

NFZ: dlaczego szpital w Nowym Targu wygrał z lecznicą w Rabce
Jak informuje Małopolski Oddział NFZ, przyjęta została oferta Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, który zadeklarował zapewnienie kompleksowych świadczeń medycznych dla mieszkańców powiatu nowotarskiego.

Dlatego szpital otrzymał całą kwotę środków przeznaczonych na oddział chorób wewnętrznych na tym terenie, natomiast kontraktu nie otrzymał jeden oddział Szpitala Miejskiego w Rabce.

„Pacjent, który trafia do szpitala w stanie nagłym powinien mieć poczucie bezpieczeństwa i pewność, że otrzyma szybką i kompleksową pomoc, od diagnostyki po leczenie. Szpital Podhalański – posiadający 10 specjalistycznych oddziałów (od szpitalnego oddziału ratunkowego, poprzez m.in. intensywną terapię, chirurgię, ortopedię, neurologię), dostęp do wysokospecjalistycznych procedur kardiologicznych oraz pełnej diagnostyki oraz 14 poradni specjalistycznych – daje takie poczucie bezpieczeństwa” – czytamy oświadczeniu przygotowanym przez Jolantę Pulchną, rzecznika małopolskiego oddziału Funduszu.

Jak dodaje rzecznik, szpital w Rabce – dysponując tylko jednym całodobowym oddziałem przeznaczonym do przyjęcia pacjentów w stanach nagłych, bez zaplecza specjalistycznego innych oddziałów – jest zmuszony do korzystania na co dzień z pomocy placówek oddalonych czasami nawet o 30 km.

„W efekcie pacjenci nierzadko na badania lub operacje muszą być przewożeni do innych miejscowości, co wydłuża czas zdiagnozowania i podjęcia leczenia” – podkreśla Jolanta Pulchna.

Rzecznik dodaje też, że MOW NFZ rozumie dążenie pracowników i dyrekcji szpitala do utrzymania istniejącego oddziału i miejsc pracy, „jednakże czynnik ten nie może, niestety, być decydujący w procesie kontraktowania”.

Grupa pracowników szpitala w Rabce-Zdroju zorganizowała 31 grudnia protest przy „zakopiance”. W ten sposób chcą zwrócić uwagę na katastrofalną sytuację szpitala w Rabce, jaką wywołała decyzja NFZ.

Brak kontraktu na działalność oddziału wewnętrznego grozi likwidacją lecznicy, która trzy lata temu przekształcona została w spółkę. Pieniądze na funkcjonowanie oddziału wewnętrznego rabczańskiego szpitala to ok. 2,5 mln zł – stanowią większość rocznego budżetu lecznicy, który wynosi 5,3 mln zł.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum