×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ da szpitalom szansę odrobić niewykonany ryczałt. Jest projekt rozporządzenia

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia24 marca 2023 16:37Aktualizacja: 24 marca 2023 16:53

Resort zdrowia przygotował nowy instrument finansowy dla szpitali, które nie wykonały w 2022 roku wymaganych 98 proc. ryczałtu. Narodowy Fundusz Zdrowia wypłaci im dodatkowe pieniądze, jeśli zobowiążą się do odrobienia niewykonanych świadczeń. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji.

NFZ da szpitalom szansę odrobić niewykonany ryczałt. Jest projekt rozporządzenia
Prezes Filip Nowak zapowiedział, że NFZ nie pomniejszy szpitalom umów, jeśli zobowiążą się do odrobienia niewykonanej części ryczałtu Fot. Tomasz Wiktor/PAP
  • 169 szpitali w kraju nie wykonało w 2022 roku wymaganych 98 proc. ryczałtu. Mimo to, jak ogłosił podczas Konwentu Marszałków Województw RP prezes NFZ Filip Nowak, Fundusz nie pomniejszy im umów, jeśli zobowiążą się do odrobienia niewykonanej części ryczałtu
  • - Jest to działanie dość kompromisowe, które wynika z konsultacji z przedstawicielami szpitali w całej Polsce. Nie zmienia natomiast zasad funkcjonowania sieci szpitali - mówił prezes NFZ
  • W piątek, 24 marca, Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, który przewiduje nowy instrument finansowy
  • Z uwagi na wprowadzane rozwiązanie, włączenie kolejnych świadczeń do odrębnego finansowania (poza ryczałt) - m.in. leczenia udarów i zaburzeń słuchu za pomocą wszczepialnych protez - nastąpi nie 1 kwietnia, a 1 maja 2023 r.

Koło ratunkowe dla szpitali. NFZ da szansę odrobić niewykonaną część ryczałtu 

Szpitale, które z różnych powodów nie zdołały w minionym roku wykonać wymaganych 98 proc. kontraktu, będą miały szansę nadrobić zaległości w tym roku. Ministerstwo Zdrowia (MZ) wspólnie z Funduszem opracowało nowy instrument finansowy, który zapewni placówkom utrzymanie wielkości umów ryczałtowych na dotychczasowym poziomie.

Projekt rozporządzenia MZ w tej sprawie trafił 24 marca do konsultacji. Jak uzasadnia projektodawca, 169 podmiotów szpitali z 585 zakwalifikowanych
do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej nie wykonało ryczałtu na poziomie 98 proc. 

W województwie opolskim ryczałt został zrealizowany na poziomie 96,8 proc., a w województwie warmińsko-mazurskim na poziomie 98,4 proc. Przy czym w woj. warmińsko-mazurskim aż 28 proc. szpitali zrealizowało poniżej 90 proc. wartości ryczałtu.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów (art. 136c ust. 3 pkt 2 ustawy) szpitale, które nie wykonały 98 proc. ryczałtu, otrzymałyby w tym roku mniej pieniędzy. A w związku z obowiązującymi w czasie pandemii ograniczeniami placówki często nie miały możliwości realizacji wszystkich świadczeń.

- Dlatego proponuje się w przedmiotowym projekcie wprowadzenie regulacji gwarantującej szpitalom, których poziom realizacji świadczeń w 2022 r. był niższy niż zakładany przy ustaleniu ryczałtu na 2022 r., wypłatę dodatkowych środków, z jednej strony zapewniających utrzymanie wielkości umowy ryczałtowej na dotychczasowym poziomie, z drugiej - zobowiązujący szpitale, które zdecydują się na skorzystanie z tego instrumentu, do odrobienia niewykonanej części ryczałtu - czytamy w uzasadnieniu projektu. 

Szpitale o wypłatę dodatku muszą wystąpić

Po raz pierwszy o nowym instrumencie mówił prezes NFZ, Filip Nowak, podczas Konwentu Marszałków Województw RP w Poznaniu. 

- Przygotowujemy rozwiązanie. Pozwoli ono szpitalom, które nie wykonały 98 proc. ryczałtu, udowodnić w 2023 roku, że pacjenci są jednak zainteresowani korzystaniem z ich usług - zapowiedział podczas marcowego Konwentu Marszałków Województw RP w Poznaniu.

Jak tłumaczył, rozwiązanie jest działaniem dość kompromisowym, które wynika z konsultacji z przedstawicielami szpitali w całej Polsce, zarówno marszałkowskich, klinicznych jak i powiatowych. 

- Moglibyśmy obniżyć wartości ryczałtu tym, którzy go nie wykonali. Byłoby to zgodne z prawem, ale mogłoby też spowodować, że kilka, kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt szpitali już by się nie podniosło w 2023 roku - opowiadał prezes NFZ. - Dlatego, kto nie wykonał w pełni ryczałtu w 2022, będzie miał gwarancję uzyskania finansowania do 100 proc. wartości ryczałtu minionego roku, jeśli wykaże, że niewykonane świadczenia wykonał - zapowiedział.  

Fundusz zatem nie pomniejszy szpitalom umów, jeśli zobowiążą się do odrobienia niewykonanej części ryczałtu. Wypłata dodatku, jak czytamy w projekcie rozporządzenia, nastąpi na wniosek świadczeniodawcy.

Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ zostaną zobligowani do rozliczenia wypłaconych środków do końca okresu rozliczeniowego (tj. do końca 2023 r.).

Ryczałt będzie naliczony z poślizgiem, prowizoria zostaną wydłużone

W przypadku podmiotów, które zrealizowały ryczałt na 2022 rok na poziomie niższym niż 90 proc., dodatek korygowany będzie współczynnikiem odpowiadającym ilorazowi liczby jednostek sprawozdawczych wykonanych i sprawozdanych w dokumentach rozliczeniowych za ostatnie 3 okresy sprawozdawcze 2022 r. i 3/12 liczby jednostek sprawozdawczych będących podstawą ustalenia wysokości ryczałtu u tego świadczeniodawcy w 2022 roku (nie większym niż 1).

- W IV kwartale 2022 r. na poziom wykonania ryczałtu czynniki epidemiczne nie miały już tak znacznego wpływu, w związku z czym świadczeniodawcy w znacznej większości realizowali wartość ryczałtu przypadającą na ten okres, co pozwala oddać rzeczywistą wartość poziomu realizacji ryczałtu poszczególnych świadczeniodawców - wyjaśnia w uzasadnieniu projektodawca. 

Resort zdrowia oszacował, że o wypłatę dodatkowych pieniędzy wystąpi 169 szpitali, w tym 45 z korektą za realizację poniżej 100 proc. w IV kwartale 2022. Wysokość tych środków będzie wynosić 707 mln 15 tys. 641 zł.

Prezes NFZ uprzedził podczas konwentu marszałków, że w konsekwencji planowanych zmian ryczałt będzie naliczany z poślizgiem, bo dopiero w połowie maja, a prowizoria, w oparciu o które działają szpitale, zostaną wydłużone. 

- To działanie nie zmienia zasad funkcjonowania sieci szpitali, czyli naliczania ryczałtu, a jednocześnie daje szansę na to, żeby uzyskać finansowanie nie mniejsze, jeśli chodzi o liczbę punktów, niż to w zeszłym roku - tłumaczył. 

Wycena punktu w ryczałcie wzrośnie natomiast zgodnie z tym, co wcześniej zapowiadano, czyli do poziomu 1,62 zł. 

Filip Nowak dodał także, że świadczeniodawcy, którzy znacznie więcej wykonali świadczeń niż przewidywał ryczałt w 2022 roku, otrzymali już wyższe finansowanie, a "dodatkowo będą mogli jeszcze sięgnąć po środki niewykorzystane przez pozostałych świadczeniodawców w 2023".

- To nie była zatem ostatnia podwyżka ryczałtu dla tych, którzy faktycznie aktywnie włączyli się w spłatę długu zdrowotnego - zapowiedział prezes. 

Zmiany w rozporządzeniu MZ. Nowa lista świadczeń gwarantowanych dopiero od maja

Zmienić się ma także termin wejścia w życie przepisów dotyczących  poszerzenia wykazu świadczeń odrębnie finansowanych. Pierwsza wersja projektu rozporządzenia MZ przewidywała, przypomnijmy, że aktualizacja listy świadczeń finansowanych poza ryczałtem nastąpi 1 kwietnia. Ostatecznie stanie się to dopiero 1 maja. 

Na nowej, poszerzonej liście świadczeń wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania znaleźć się ma 12 nowych pozycji. Będą to:

  • wszczepienie pompy baklofenowej w leczeniu spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne;
  • leczenie zaburzeń słuchu za pomocą wszczepialnych protez słuchu;
  • żywienie pozajelitowe w warunkach domowych: całkowite żywienie pozajelitowe;
  • wszczepienie, przemieszczenie lub wymiana stymulatora nerwu błędnego;
  • leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dorosłych w wieku 18-26 lat;
  • leczenie udaru mózgu w oddziale udarowym;
  • implantacja lub wymiana hydraulicznego zwieracza cewki moczowej;
  • endowaskularne zaopatrzenie tętniaka aorty - dotyczy tętniaków aorty piersiowej, brzuszno-piersiowej i brzusznej, tętniaków aorty obejmujących tętnice trzewne i nerkowe;
  • dostęp naczyniowy w leczeniu nerkozastępczym;
  • zabiegi witrektomijne;
  • zabiegi związane z leczeniem jaskry;
  • kompleksowa ambulatoryjna opieka specjalistyczna nad świadczeniobiorcą z chorobą przewlekłą.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze