NFZ chciałby się wycofać ze specjalnej stawki dla lekarzy rodzinnych, ale...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2009 10:41

Kiedy NFZ zaczął płacić lekarzom rodzinnym trzy razy więcej za przepisywanie chorym leków na cukrzycę i choroby serca, liczba takich pacjentów gwałtownie wzrosła. Fundusz chciałby wrócić do poprzedniej stawki, ale Ministerstwo Zdrowia - pomimo kryzysu - jest przeciwne.

NFZ chciałby się wycofać ze specjalnej stawki dla lekarzy rodzinnych, ale...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pacjenci z chorobami układu krążenia i cukrzycą od zawsze leczyli się u specjalistów - kardiologa lub diabetologa. Do lekarzy rodzinnych chorzy z obydwu grup chodzili tylko po to, żeby dostać receptę zapewniającą leki na kolejne miesiące.

Wizyty były finansowane w ramach płaconej przez Fundusz stawki kapitacyjnej, czyli 98 złotych rocznie za każdego zapisanego do danego lekarza pacjenta. W tym roku to się zmieniło.

– Spełniając postulaty lekarzy, wprowadziliśmy dodatkowe finansowanie. Teraz, jeśli pacjent z chorobą przewlekłą systematycznie leczony jest przez lekarza rodzinnego, Fundusz płaci za niego trzy razy wyższą stawkę – wyjaśnia Edyta Grabowska, rzecznik prasowy NFZ.

Zamiast 98 złotych rocznie – teraz ta kwota wynosi prawie 300 złotych. Gwałtowny wzrost wydatków z tego powodu zanotowano w całej Polsce, co stało się nie lada problemem dla borykającego się z problemami Funduszu.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Gazetę Wyborczą wynika, że NFZ chciałby wycofać się z płacenia specjalnej stawki, ale zdaniem wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego zapis o wyższym finansowaniu powinien być utrzymany między innymi dlatego, że lekarze rodzinni w Polsce mało zarabiają w porównaniu z kolegami z zagranicy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze