NFZ: będzie o 350 mln zł więcej na podwyżki w szpitalach

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia09 sierpnia 2022 11:37

NFZ uruchomi dodatkowe 350 mln zł na sfinansowanie podwyżek minimalnych wynagrodzeń w szpitalach. To odpowiedź Narodowego Funduszu Zdrowia na sygnały płynące ze strony dyrektorów szpitali powiatowych, że pieniędzy na wyższe pensje nie starczy. Jak podsumował Fundusz do wczoraj podpisano 460 aneksów umów.

NFZ: będzie o 350 mln zł więcej na podwyżki w szpitalach
Nowe wyceny ws. podwyżek. AOTMiT przedstawiła szczegóły Fot. Rynek Zdrowia
  • 9 sierpnia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zwołała konferencję prasową
  • Briefing związany był z wprowadzeniem ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
  • Środowisko, zwłaszcza dyrektorzy szpitali skarżą się, że pieniędzy na podwyżki jest za mało i nie starczy na comiesięczny wzrost wynagrodzeń
  • NFZ poinformował tymczasem, że do wczoraj podpisano 460 aneksów, czyli w około 80 proc. podmiotów medycznych temat podwyżek wynagrodzeń został zamknięty
  • Jednocześnie wiceprezes NFZ zapowiedział: - Obserwując proces aneksowania umów, zdecydowaliśmy się na podjęcie dodatkowych interwencji, po to aby szpitalom pomóc, żeby zwiększyć finansowanie 

NFZ: do wczoraj podpisano 460 aneksów w sprawie wynagrodzeń

Po wielu głosach krytyki, 9 sierpnia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zwołała konferencję prasową, na której przedstawiła nowe rozwiązania pozwalające placówkom na realizację podwyżek

- Na poniedziałek 8 sierpnia, mamy podpisane około 460 aneksów, czyli około 80 proc. wszystkich podmiotów. Wśród szpitali powiatowych jest to nieco mniej, bo około 3/4. W ośmiu województwach aneksy podpisało 100 lub niemal 100 proc. placówek, ale są też województwa, gdzie ten poziom wynosi 40-60 proc. - tłumaczył zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Bernard Waśko.

Będzie dodatkowe 350 mln zł na finansowanie podwyżek w szpitalach

- Obserwując proces aneksowania umów i sygnały jakie do nas docierają szczególnie ze strony szpitali powiatowych, zdecydowaliśmy się na podjęcie dodatkowych interwencji, po to aby szpitalom pomóc, żeby zwiększyć finansowanie - tłumaczył.

- Te mechanizmy to podniesienie jednostki rozliczeniowej w ryczałcie do 1,62 zł, to jest dodatkowe około 235 mln zł na drugie półrocze. Dodatkowo, aby ten strumień trafił do placówek gdzie jest największy problem, czyli do szpitali I i II poziomu zastosujemy współczynniki korygujące zwiększające finansowanie o dodatkowe 2 proc. W sumie ta dodatkowa kwota wyższego finansowania na drugie półrocze wyniesie 350 mln zł - wyjaśniał Waśko.

"Dyrektorzy z pełną świadomością ponoszą skutki działania"

Wiceprezes Waśko odniósł się również do sprawy niepodpisywania przez dyrektorów szpitali dotychczasowych aneksów. 

- Decyzja o złożeniu podpisu pod aneksem czy też nie, jest samodzielną decyzją zarządzających, z pełną świadomością skutków takiego działania. Trzeba mieć świadomość, że ustawa o minimalnym wynagrodzeniu zobowiązuje do wypłaty pensji oraz dochowaniu terminu - tłumaczył.

- Nie potrafię więc przejąć odpowiedzialności za decyzje zarządcze. Wielokrotnie są one dla nas niezrozumiałe, bo w wielu placówkach te aneksy podwyższały wzrost finansowania o 15-20 proc., a mimo tego nie zostały podpisane - przyznał Waśko.

- Albo dyrektorzy mają pieniądze na wyższe wynagrodzenia z własnych środków, albo mają inny pomysł na przetrwanie tej sytuacji i liczą, że jeszcze wpłyną jakieś dodatkowe pieniądze - zastanawiał się wiceprezes NFZ.

- Liczę, że w najbliższych kilku dniach liczb podpisanych aneksów do umów się zwiększy - dodał.

Dodatkowe pieniądze nie dla przychodni oraz AOS

- W ciągu dwóch tygodni odbyliśmy cztery spotkania z samorządowcami i szpitalami. Te zmiany to spełnienie postulatów, nie w 100 proc., ale w dużej części głosów, które padał na tych spotkaniach, czyli podniesienie ryczałtów oraz dodatkowy strumień, który trafi w szczególności do szpitali I i II poziomu referencyjności - tłumaczył Waśko.

Dodatkowe pieniądze na podwyżki wynagrodzeń, jak w odpowiedzi na pytania wyjaśnił wiceprezes NFZ, nie są planowane dla przychodni POZ oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum