NFZ. Warmia i Mazury otrzymają 2 mln dotacji na zespoły wodnego ratownictwa medycznego

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP24 czerwca 2021 12:10

Zespoły ratownictwa medycznego z województwa warmińsko- mazurskiego otrzymają dotację od NFZ. Kwota 2 mln złotych zostanie przeznaczona na wsparcie funkcjonowania zespołów wodnych.

Zespoły ratownictwa wodnego z Warmii i Mazur otrzymają dotację z NFZ. Fot. Shutterstock
  • NFZ zapowiedziało dotację dla zespołów wodnego ratownictwa medycznego na Warmii i Mazurach
  • Dotacje, pozyskane przez NFZ od wojewody warmińsko-mazurskiego, zostaną przekazane w terminie od 1 czerwca do 30 września 
  • WOPR otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 2 mln złotych

Dotacja NFZ dla warmińsko-mazurskiego WOPR

Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że na sfinansowanie funkcjonowania zespołów wodnych od 1 czerwca do 30 września NFZ przeznaczy 2 mln zł z dotacji Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

W roku ubiegłym zespoły ratownictwa medycznego udzieliły pomocy potrzebującym blisko 400 razy, ściśle współpracując z WOPR, który najczęściej, w sytuacjach, gdy do zdarzenia dochodzi na wodzie, podejmuje pacjenta z wody i przekazuje go pod opiekę zespołowi ratownictwa medycznego. Wodne karetki spotkać można w porcie jachtowym w Sztynorcie, Giżycku, Rynie, Kamieniu (Mikołajki) oraz w Iławie nad Jeziorakiem.

Pomocne dofinansowanie

Przypomnijmy, ratownicy od wielu lat starali się reperować swój budżet poprzez zabezpieczanie niektórych imprez komercyjnych. Jednak ze względu na szalejącą pandemię, podobne imprezy integracyjne zostały odwołane. Na razie nie ma planów na regaty branżowe czy firmowe.

W ostatnim czasie ratownicy z WOPR z województwa warmińsko-mazurskiego zwrócili się z prośbą do miłośników regionu o wsparcie finansowe - z uzbieranych pieniędzy chcieli zreperować awarię sprzętu ratowniczego oraz zakupić paliwo. WOPR od wielu lat utrzymuje się z dotacji przydzielanych przez wojewodę (ta część idzie na pensje ratowników) oraz marszałka (pieniądze na ubezpieczenia).

Do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego należy kilkadziesiąt tys. członków, w tym zdecydowana większość to ratownicy. W ciągu ponad 50-letniej działalności WOPR przeszkolonych zostało ok. 400 tys. ratowników.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum