NFZ: 20 proc. więcej pieniędzy dla szpitali specjalistycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2008 11:42

O ok. 20 proc. zwiększy się wycena leczenia realizowanego w szpitalach specjalistycznych - poinformował w czwartek (18 grudnia) prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz.

Cena punktu świadczenia pozostanie na poziomie 51 zł, ale zostanie zmieniona taryfa w poszczególnych procedurach medycznych. Wymogi stawiane szpitalom w kontraktach będą złagodzone - wyjaśnił Paszkiewicz.

Zaapelował do dyrektorów szpitali, aby nie czekali do ostatniej chwili i zawierali kontrakty. - To byłoby ryzyko, na które dyrektor szpitala nie powinien się narażać - powiedział prezes NFZ na konferencji prasowej. Dodał, że żadne dodatkowe spotkania w sprawie wyceny tzw. punktu świadczenia już się nie odbędą.

W środę (17 grudnia) w kancelarii premiera odbyło się spotkanie dyrektorów szpitali klinicznych w sprawie wyceny świadczeń medycznych proponowanej przez NFZ w kontraktach na 2009 r. Dyrektorom zaproponowano „przeszacowanie taryf w poszczególnych procedurach medycznych“.

Zdaniem dyrektorów szpitali wojewódzkich, powiatowych oraz klinicznych, proponowana wycena punktu rozliczeniowego nie pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie lecznic, może doprowadzić do ich zadłużenia, a także do wprowadzenia od stycznia odpłatności za planowe zabiegi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum