NFZ: 2-procentowa korekta planu finansowego dla Śląskiego Oddziału

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2009 11:15

Po prasowych materiałach krytykujących rozdział przyszłorocznego budżetu, interwencjach parlamentarzystów NFZ zwiększył budżet dla województwa śląskiego o 116 mln zł.

To o dwa procent więcej niż pierwotnie zakładała centrala Funduszu. Skąd ta zmiana decyzji? Czy to skutek interwencji? Zdaniem rzeczniczki NFZ, Edyty Grabowskiej-Woźniak, to wyłącznie efekt „przeliczenia” dokonanego „w oparciu o zaktualizowane dane, zgromadzone w systemie informatycznym Centrali NFZ na dzień 20 lipca 2009 roku”.

Województwo śląskie,jako jedyne w kraju, miało dostać w 2010 roku tyle samo pieniędzy co w 2009 roku, a więc 6,5 mld złotych – przypomina „Dziennik Zachodni”. Gdyby te założenia nie zostały zmienione, to ich implikacją byłyby:
• realny spadek środków na ochronę zdrowia,
• mniejsze kontrakty dla szpitali,
• wydłużenie kolejek do planowych zabiegów.

NFZ tłumaczył, Śląskie dostanie mniej, bo spadły dochody jego mieszkańców i liczba wykonywanych zabiegów wysokospecjalistycznych. Między innymi na podstawie tych współczynników wylicza się budżety oddziałów wojewódzkich Funduszu. Ujawnienie budżetu dla województwa śląskiego wywołało oburzenie posłów. Poddali w wątpliwość dane, jakimi posłużył się NFZ, sugerowali celowe działanie na szkodę regionu.

Choć region dostał 116 mln złotych, to do pełni szczęścia trzeba byłoby jeszcze 360 mln zł. Tyle brakuje do szpitalnictwu i na sfinansowanie leczenia wysokospecjalistycznego. Parlamentarzyści z województwa śląskiego – tak z koalicji rządzącej, jak i z opozycji – obiecują, że nie ustaną staraniach o korektę planu budżetowego dla Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum