NFZ: 1,7 tys. zgłoszeń o nieprawidłowościach w rozliczaniu świadczeń w 2017 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2018 16:04

W minionym roku Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymał niemal 1,7 tys. zgłoszeń o świadczeniach, które zdaniem pacjentów nie zostały wykonane lub chorzy sami za nie zapłacili - wynika ze sprawozdania NFZ. Dotychczas zweryfikowano 1,3 tys. takich zgłoszeń. Za zasadne uznano połowę.

Fot. Shutterstock

W minionym roku do oddziałów wojewódzkich NFZ wpłynęło łącznie 1 676 zgłoszeń o podejrzeniu nieprawidłowości w rozliczaniu świadczeń i refundacji. W większości były to zgłoszenia o rozliczeniu świadczeń, których nie wykonano (1351), zdarzało się także, że pacjenci informowali, iż sami zapłacili za świadczenia, które później placówka rozliczała z NFZ. Dotychczas zakończono postępowania w 1 311 sprawach - za zasadne uznano 652 zgłoszenia, czyli niemal połowę.

Do prokuratury przekazano 26 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Ogólna wartość świadczeń i refundacji wynikająca ze wszystkich zgłoszonych nieprawidłowości wyniosła ponad 76,2 mln zł (ta kwota nie uwzględnia jednak świadczeń rozliczanych ryczałtowo). Dotychczas NFZ odzyskał ponad 72,4 tys. zł za niezależnie wypłacone środki, ponadto na placówki stosujące takie praktyki nałożono 19 tys. zł kar.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowości w świadczeniach stomatologicznych - stanowiły one 43 proc. wszystkich spraw. Zgłaszano także nieprawidłowości w rozliczaniu m.in. świadczeń dla dzieci z autyzmem lub innymi zaburzeniami rozwoju, świadczeń logopedycznych, położniczych i ginekologicznych, fizjoterapii ambulatoryjnej oraz rehabilitacji leczniczej.

Najczęściej nieprawidłowości zgłaszano w województwach: mazowieckim (604), zachodniopomorskim (185) i dolnośląskim (166), a najrzadziej w opolskim (9), podlaskim (10) i warmińsko-mazurskim (11).

Historię leczenia w ramach NFZ pacjenci mogą sprawdzić w swoim koncie na serwisie Zintegrowany Informator Pacjenta. Pacjent odnajdzie tam informacje m.in. o świadczeniach z jakich korzystał od 2008 r. i ich koszcie, a także o kwocie, jaką NFZ dopłacił do wykupionych przez niego leków. Pacjenci, którzy nie mają jeszcze konta w ZIP, mogą go założyć przez przez internet lub osobiście oddziale NFZ. Konto zostanie założone od razu, a dane o leczeniu pojawią się w serwisie po minimum 24 godzinach.

Jeżeli w systemie pojawią się informacje, co do których pacjent ma wątpliwości (np. leki, których nie przyjmuje), wówczas powinien poinformować o tym oddział NFZ, który zweryfikuje te dane. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, NFZ będzie wymagał od placówki, która niesłusznie rozliczyła świadczenie, zwrotu nienależnie przekazanych pieniędzy; Fundusz może także nałożyć karę umowną.

PAP - Olga Zakolska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum