NFZ: 1,7 mld złotych na załatanie dziury

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2009 10:29

W minionym tygodniu prezes NFZ podratował finanse Funduszu kwotą ok. 1,7 mld zł. Ale nie oznacza to, że będzie więcej pieniędzy na leczenie, ale przynajmniej tyle mogło NFZ zabraknąć na realizację tegorocznych wydatków przewidzianych w planie finansowym.

NFZ: 1,7 mld złotych na załatanie dziury
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najpierw zlikwidowano cały zysk netto z zeszłego roku, czyli ponad 1,15 mld zł. W piątek (7 sierpnia) dodatkowo zmniejszono do zera rezerwę ogólną w kwocie ponad 542 mln zł. Prezes Janusz Paszkiewicz napisał w komunikacie, że miało to „pokryć niedobory przychodu składek ubezpieczeniowych przekazywanych za pośrednictwem KRUS”.

Kłopoty z domknięciem bieżących finansów w NFZ wynikają z tego, że płacimy mniej składek ubezpieczeniowych, niż zapisano w planie finansowym. Ubytek sięga już ponad
• 500 mln zł.
Dodatkowo wyższe od zakładanych są wydatki na refundację leków oraz na podstawową opiekę zdrowotną (POZ). Jeśli wydatki na leki w aptekach będą rosły z takim samym natężeniem jak dotąd, to do końca roku może na nie zabraknąć kolejnych
• 600 mln zł.

Ubiegłoroczny zysk NFZ - 1,15 mld - zostanie podzielony na finansowanie:
• POZ (429 mln zł),
• leczenie szpitalnego (356 mln zł),
• refundacji leków (315 mln zł).
Plan finansowy NFZ, po ostatnich zmianach, zakłada (circa):
• 56,7 mld zł wydatków, w tym:
• 55 mld zł na świadczenia zdrowotne.

– Jeśli NFZ zaplanował zbyt optymistycznie wpływy i wydatki, to może mieć pewne problemy – przyznaje Marcin Tomalak z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Ale przypomina, że w poprzednich latach NFZ nie wydawał wszystkich pieniędzy, jakimi dysponował. Zbudował sobie spory kapitał zapasowy. W zeszłym roku z 900 mln zł podniósł go do 2,7 mld zł. Ten wciąż nie jest ruszony.

– To żelazna rezerwa na 2010 rok, który na pewno będzie trudniejszy – mówi Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik prasowy NFZ.

NFZ może, tak jak inne fundusze, zaciągnąć kredyt komercyjny. Jeśli obawia się, że konieczne będzie to w 2010 roku, to zamiar taki powinien zapisać w planie finansowym na następny rok.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum