Myszków: protesty mieszkańców w sprawie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2013 11:24

Od 1 marca mieszkańcy Myszkowa (woj. śląskie) i powiatu muszą korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w przychodni oddalonej o 7 kilometrów od centrum, na peryferiach miasta. Szpital Powiatowy najpierw nie przystąpił do konkursu z nadzieją, że NFZ nie znajdzie innego świadczeniodawcy, potem przegrał konkurs z prywatną firmą aż z Krakowa.

Myszków: protesty mieszkańców w sprawie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Konkurs na świadczenia nocne wygrała firma OPC z Krakowa. Wynajęła pomieszczenia w w dzielnicy Mrzygłód, w budynku należącym do NZOZ “Rodzina”.

Starosta Wojciech Picheta przyznał w rozmowie z dziennikarzem Gazety Wyborczej, że niewystartowanie szpitala w pierwszej odsłonie konkursu było elementem strategii i nacisku na płatnika w celu podwyższenia stawek. Niestety, taktyka się nie sprawdziła.

Faktycznie, jak przewidywała dyrekcja szpitala, do ogłoszonego po raz pierwszy konkursu nikt się nie zgłosił. Do drugiego stanął szpital. Ale nie tylko ta jednostka. Dokumenty złożyła też nikomu nieznana w Myszkowie krakowska firma. Stało się tak, choć dyrekcja szpitala była pewna, że przez kilka dni jakie NFZ dał na ponowne złożenie ofert, nikt nie przygotuje przychodni z takim zapleczem jak szpital.

- A tu nie tylko pojawiła się firma z Krakowa, ale też przestała obowiązywać niepisana, lecz przestrzegana dotąd zasada, że w dziedzinie opieki nocnej i świątecznej myszkowskie przychodnie nie wchodzą szpitalowi w drogę. Gdyby nie było innych świadczeniodawców, NFZ musiałby się ugiąć i przyjąć nasze warunki - tłumaczy na łamach Gazety Wyborczej dyrektor szpitala Jacek Kret.

Szpital odwołał się od wyników konkursu. Mieszkańcy podpisują się pod petycją do NFZ, wójtowie okolicznych gmin ślą listy z głosami poparcia.

Zdaniem starosty Pichety w głosach protestu nie chodzi o interes jednego, myszkowskiego szpitala, ale o przeciwstawienie się "choremu systemowi". - Placówki medyczne nie mogą w nieskończoność obniżać cen swoich usług, a NFZ do tego właśnie dąży, kierując się przy wybieraniu ofert głównie ceną. Ten system trzeba zmienić - uważa starosta.

NFZ aktualnie przeprowadza kontrolę w OPC.

Więcej: http://czestochowa.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum