Mysłowice: szpital wstrzymał planowe przyjęcia

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2013 12:34

SP ZOZ Szpital nr 2 im. dr. Tadeusza Boczonia w Mysłowicach wstrzymał planowe przyjęcia, m.in.na oddziale rehabilitacji. Powód? Lecznica przekroczyła kontrakt z NFZ.

Mysłowice: szpital wstrzymał planowe przyjęcia
Do końca roku na oddziały trafiać będą tylko chorzy z zagrożeniem życia i zdrowia.

Ewa Fica, dyrektor szpitala mówi nam, że decyzję o wstrzymaniu przyjęć podjęła wspólnie z kierownikami poszczególnych poradni i oddziałów. A krok ten podyktowany był obawą utracenia płynności finansowej szpitala.

- Jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej. Już obecnie mamy problem z niektórymi płatnościami i nie możemy sobie pozwolić na dalsze zadłużanie. Obecny kontrakt z NFZ był podpisany 5 lat temu i to z czym dzisiaj szpital się ściera to efekt tego, że był on całkowicie niedoszacowny do naszych potrzeb. Obecne nadwykonania sięgają ok. 1,3 mln zł - wyjaśnia Fica.

Nasza rozmówczyni dodaje, że rozmawiała o sytuacji szpitala z przedstawicielami NFZ.

- Płatnik zapowiedział nam, że w przypadku nadwykonań wypłacone będą nam pieniądze tylko za przypadki nagłe, zagrażające życiu pacjenta. Z tego powodu zdecydowaliśmy, że do końca roku - do rozpoczęcia nowej umowy z NFZ - wstrzymujemy przyjęcia pacjentów, za których nie otrzymalibyśmy pieniędzy - wyjaśnia dyrektor.

Dyrektor Fica zapewnia, że to nie oznacza, że tacy pacjenci w najbliższych miesiącach zostaną pozostawieni opieki. - Jak poinformowano mnie w NFZ zarówno w mieście jak i regionie są ośrodki, gdzie mogą z takiej pomocy skorzystać na bieżąco - mówi dyrektor.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum