Dziennik Polski/Rynek Zdrowia | 31-12-2011 12:36

Myślenice: w szpitalu zostanie SOR - interweniował wojewoda

Rozmowy dyrektora ds. medycznych Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i dyrektora SP ZOZ w Myślenicach zakończyły się powodzeniem. SOR w myślenickiej lecznicy będzie funkcjonował jak dotychczas.

Jak informuje Dziennik Polski, szpital miał problemem z kontraktem na SOR, gdyż oddział nie posiadał tzw. sieni ciepłej. Ponieważ aktualnie jest budowane lądowisko dla śmigłowców ratowniczych, powiatu nie było stać na wydatek kilkuset tysięcy złotych.

Gdy pojawiło się niebezpieczeństwo niezakontraktowania SOR, dyrektor szpitala i starosta argumentowali, że wyjściem mogłoby być skorzystanie z artykułu 161 b Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który dopuszcza warunkowe zawarcie kontraktu w sytuacji, gdy nie ma spełnionego jednego z wymogów ministerialnego rozporządzenia, a takim właśnie wymogiem jest posiadanie sieni ciepłej.

Oddział Funduszu w Krakowie uważał jednak, że rozporządzenie ministra zdrowia jasno określa, że wymóg ów nie ma charakteru fakultatywnego i winien być bezwzględnie respektowany. W podobnej sytuacji jak myślenicka lecznica znalazły się też trzy inne placówki. Interweniował wojewoda.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl