Myślenice: pacjenci się nie leczą bo brak kontraktu?

Autor: dziennikpolski24.p, RRl/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2011 10:40

Po utracie kontraktu przez NZOZ "Cerebral" w Myślenicach, który od lat leczył ponad dwa tysiące chorych psychicznie, część pacjentów ośrodka przestała się leczyć, a trzech odebrało sobie życie. NFZ tłumaczy jednak, że w konkursie ofert żadna placówka nie ma gwarancji otrzymania umowy.

Myślenice: pacjenci się nie leczą bo brak kontraktu?

Dziennik Polski zwraca uwagę na problem kontraktów dla placówek, które leczą psychicznie chorych. Jeśli chodzi o tę grupę pacjentów, podstawą skutecznej terapii jest zaufanie do lekarza. Co wtedy, gdy poradnia traci finasowanie i nie przyjmuje pacjentów?

- Jeśli pacjent nie będzie znał lekarza i nie będzie mu wierzył, nie zażyje przepisanych mu leków, choćby były one najlepsze i najskuteczniejsze - odpowiada psychiatra Andrzej Cechnicki.

Inny specjalista wskazuje, że pomiędzy chorym a lekarzem psychiatrą wytwarza się swoista, trudna do opisania więź, która ma znaczenie fundamentalne dla efektów terapii. Jej zerwanie bez wątpienia grozi pogłębieniem stanów depresyjnych i może doprowadzić do myśli samobójczych, a w konsekwencji - próby targnięcia się na swoje życie.

W przypadku kontraktu dla NZOZ "Cerebral" sprawa jest skompilowana, bo ktoś wpisał do systemu komputerowego inną cenę niż zaoferowana przez placówkę. 6 lipca sąd rozpatrzy odwołanie od odmowy wszczęcia śledztwa w tej sprawie przez Prokuraturę Rejonową Kraków-Śródmieście.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum