Myślenice: kontrakty dla poradni szpitalnych wyższe o jedną piątą

Autor: Dziennik Polski, RG/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2012 17:16

Łączna kwota kontraktów na 2012 rok podpisanych przez SPZOZ w Myślenicach z NFZ to blisko 41 mln zł. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna została zakontraktowana na poziomie wyższym o okoł o 20 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Jeśli chodzi o lecznictwo szpitalne, zauważalny jest wzrost kontraktów na oddziały: anestezjologii, intensywnej terapii i dziecięcy, co zdaniem dyrekcji szpitala powinno się przełożyć na mniejsze nadwykonania. W roku 2011 właśnie te oddziały miały najwięcej nadwykonań - informuje Dziennik Polski.

Kwota nadwykonań przekroczyła 2,3 mln zł. Z tej sumy około 800 tys. złotych przypadało na dwa pierwsze z wymienionych oddziałów, a około 300 tys. złotych na dziecięcy. Nie wiadomo jednak, ile NFZ zwróci szpitalowi.

Najprawdopodobniej po 20 stycznia dojdzie do spotkania z dyrekcją Małopolskiego OW NFZ. Fundusz zapewniał, że będzie starał się sfinansować w maksymalnej wysokości świadczenia zdrowotne wykonane w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii. Nie wiadomo, co z nadwykonaniami na pozostałych oddziałach.

Dyrekcja szpitala chce, by środki zwrócone za nadwykonania m.in. częściowo sfinansowały remont oddziału dziecięcego. Rozpoczęcie prac planowane jest w II kwartale br. Ich całkowity koszt wstępnie szacowany był na około 800 tys. zł.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl rzecznik małopolskiego oddziału NFZ  Jolanta Pulchna twierdzi, że dziś za wcześnie jeszcze na konkretne deklaracje.

- Ponieważ trwa okres sprawozdawczy, podsumowanie wszystkich nadwykonań będzie możliwe najwcześniej około 20 stycznia. Fundusz musi mieć pełny obraz sytuacji na temat dostępności środków, które mogłyby zrównoważyć nadwykonania - wyjaśnia.

I dodaje, że NFZ skierował ogólną informację do wszystkich szpitali, które będą chciały się ubiegać o zapłatę o nadwykonania, iż w okolicach 20-23 stycznia będzie możliwe planowanie spotkań z placówkami lub stowarzyszeniami szpitali.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum