Mundurowi przestali chorować, ale wkrótce znów zaczną

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2017 11:35

Po zmniejszeniu zasiłku chorobowego liczba zwolnień chorobowych wśród strażaków i pograniczników spadła w ubiegłym roku prawie o jedną trzecią. Sytuacja pewnie jednak się zmieni, bo szef MSWiA chce przywrócenia dawnych przepisów.

W czerwcu 2014 r. weszła w życie ustawa zmniejszająca wynagrodzenie mundurowych na chorobowym ze 100 do 80 proc. pensji. Fot. Archiwum

W czerwcu 2014 r. weszła w życie ustawa zmniejszająca wynagrodzenie mundurowych na chorobowym ze 100 do 80 proc. pensji. Tym samym zrównano ich uprawnienia z cywilami.

Wcześniej funkcjonariusze policji, straży pożarnej czy straży granicznej przebywający na zwolnieniu dostawali 100 proc. poborów z dodatkami i nagrodą roczną. Nikomu w Polsce nie opłacało się chorować tak jak im. I z tego korzystali.

Nowe prawo szybko przełożyło się na statystyki - mundurowi nagle ozdrowieli.

W ubiegłym roku na zwolnieniu chorobowym było 6614 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Tymczasem od czerwca 2013 r. do maja 2014 r., a więc przed obcięciem chorobowego, na L4 było 9,5 tys. funkcjonariuszy. Liczba zachorowań zmniejszyła się więc aż o 31 proc. Podobnie było w straży pożarnej.

A policjanci? Przez cały rok tuż przed reformą, czyli od czerwca 2013 r. do maja 2014 r., na zwolnieniu było 79,2 tys. policjantów, a w pierwszym roku po obcięciu zwolnień liczba chorych w policji spadła o 27,7 proc.! (do 57,3 tys. osób.).

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oświadczył pod koniec ubiegłego roku, że przywróci dawne przywileje funkcjonariuszom.

Po zmianach mundurowi mają więc mieć prawo do 100 proc. pensji na zwolnieniu lekarskim przez pełne 30 dni każdego roku. Dopiero za każdy następny dzień choroby (ponad 30 dni) będą mieli obniżkę pensji do 80 proc.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum