Mróz nie oszczędzał szpitali: awarie ujawniły stan infrastruktury technicznej

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2012 13:09

Ostanie mrozy ujawniły niedostatki infrastruktury technicznej w szpitalach. Pogodowego testu nie przeszły przeważnie lecznice zajmujące stare budynki. Mimo starań służb energetycznych, ciepłowniczych i wodociągowych tylko w lutym skutki ataku zimy odczuli m.in. pacjenci w Gdańsku, Łodzi, Białymstoku i Wadowicach.

W Wadowicach awaria sieci wodociągowej zdarzyła się dwa raz. Raz wody nie było przez dwa dni, za drugim razem przez kilkanaście godzin.

Dziennik Polski informuje, że starosta wadowicki nie zostawił suchej nitki na dyrekcji Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II, a najbardziej rozzłościło go to, ze nie został natychmiast powiadomiony o zdarzeniu, które zagroziło bezpieczeństwu pacjentów.

Ucierpieli również chorzy (około 600 osób) leczący się w największym szpitalu w województwie pomorskim - Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. W czwartek (16 lutego) doszło tam do awarii sieci wodociągowej.

Z kolei w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku - w budynku, który ma 50 lat - pękły rury ciepłownicze i trzeba było zakupić grzejniki olejowe, żeby nie marzli pacjenci kardiologii inwazyjnej, neurochirurgii i chirurgii klatki piersiowej.

Kwestie związane z zabezpieczeniem przed skutkami awarii technicznych zostały uregulowane w rozporządzeniu ministra zdrowia z 2 lutego 2011 roku w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. 2011 nr 31 poz. 158).

Rozporządzenie w rozdziale 6 mówiącym o wymaganiach dotyczących instalacji (par. 38) wskazuje, że rezerwowe źródło zaopatrzenia szpitala w wodę powinno zapewniać co najmniej jej 12-godzinny zapas. Natomiast w paragrafie 39 stwierdza się, że rezerwowym źródłem zaopatrzenia szpitala w energię elektryczną powinny być agregat prądotwórczy wyposażony w funkcję autostartu, zapewniający co najmniej 30 proc. potrzeb mocy szczytowej, a także urządzenie zapewniające odpowiedni poziom bezprzerwowego podtrzymania zasilania.

Ponadto rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 nr 75 poz. 690) wymaga, by na działkach budowlanych przeznaczonych dla szpitali i sanatoriów, niezależnie od zasilania z sieci, zapewnić dodatkowo własne ujęcie wody oraz własne źródło energii elektrycznej i cieplnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum