Może ten szpital trzeba będzie zamknąć?

Autor: Dziennik Zachodni, AK/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2009 11:43

Bytomskiemu szpitalowi więziennemu grozi likwidacja jeżeli nie znajdą się pieniądze na jego remont. Prace miały ruszyć w tym roku, tyle, że brakuje funduszy, a potrzeba kilku milionów złotych, ponieważ placówka jest w złym stanie technicznym.

Bytomski szpital więzienny jest jedynym w całym okręgu katowickim. Średnio przyjmuje 460 pacjentów rocznie. Dysponuje 60 łóżkami. Jest tu oddział internistyczny, jedyny w kraju okulistyczny oddział więzienny, pracownia endoskopowa, pracownia USG, aparat rentgenowski. Pracuje 20 pielęgniarek i kilku lekarzy. Najbliższy szpital więzienny jest w Krakowie. Likwidacja tego bytomskiego oznaczałaby, że pacjenci-aresztanci musieliby być konwojowani do szpitali cywilnych. Już dzisiaj tak się dzieje, kiedy więzień wymaga chirurgicznej opieki, bo chirurgii w bytomskim areszcie już nie ma. Do tego szpitala trafiają tu więźniowie z dziewięciu aresztów śledczych i siedmiu zakładów karnych, a także spoza okręgu. Leczeni są tu nawet osadzeni ze Strzelców Opolskich, Głubczyc i Kędzierzyna Koźla.

Na razie szpital przed likwidacją ratują przepisy, które mówią, że  do końca 2009 roku trzeba go przystosować do unijnych wymogów. Został dopuszczony do użytkowania tylko do końca tego roku i do tego czasu miał przejść remont.  Teraz czas na remont został wydłużony, do 2012 roku.

- Mamy przygotowany program dostosowawczy i czas na wprowadzenie go w życie właśnie do 2012 roku – mówi Dziennikowi Zachodniemu Małgorzata Wójcik, przełożona pielęgniarek szpitala w bytomskim areszcie.

Pieniądze na remont ma wyłożyć Centralny Zarząd Służby Więziennej w Warszawie. Ponad rok temu tych pieniędzy nie było, nawet w planach. Obecnie też ich nie ma.

- Plany finansowe dopiero są ustalane. Szpital funkcjonuje – mówi dziennikowi lakonicznie mjr Luiza Sałapa, rzeczniczka CZSW.

Więcej o problemach więziennej służby zdrowia:

http://www.rynekzdrowia.pl/Rynek-Zdrowia/archiwum,Medycy-za-kratkami,592,2007,6.html

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum