Może paść emigracyjny rekord?

Autor: Metro/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2015 11:42

Jeszcze w 2015 roku chce opuścić Polskę 1,275 mln obywateli - wynika z raportu Work Service "Migracje zarobkowe Polaków" z marca 2015 r. - informuje dziennik Metro.  Wyjeżdżają inżynierowie, lekarze, specjaliści do opieki nad osobami starszymi m.in. pielęgniarki.

Fot. PTWP

Wyjazdowy rekord ustanowiliśmy w 2007 r., kiedy za granicą przebywało prawie 2,3 mln Polaków. Potem przez kilka lat fala emigracji malała. Ostatnie dane GUS pochodzą z 2013 r. Wtedy za granicą przebywało aż 2,2 mln osób.

Według prognoz najgorsze jest dopiero przed Polską. Jeszcze w tym roku chce wyemigrować 1,275 mln obywateli naszego kraju. Jeśli tak się stanie, nie tylko pobijemy rekord sprzed ośmiu lat, ale ustanowimy nowy. Bo po raz pierwszy liczba Polaków, którzy wybrali życie za granicą, przekroczyłaby 3 mln.

Główny kierunek to Wielka Brytania. Polacy pracują nie tylko na przysłowiowym zmywaku, ale też w hotelarstwie, budownictwie, handlu. Wyjeżdżają inżynierowie, lekarze, specjaliści do opieki nad osobami starszymi m.in. pielęgniarki.

Plany wyjazdowe mają głównie młodzi. Aż 63 proc. osób gotowych do spakowania walizek nie przekroczyło 35 lat. 

Z danych przedstawionych w Sejmie w czwartek (23 kwietnia) przez wiceministra zdrowia Cezarego Cieślukowskiego wynika natomiast, że  skala emigracji pielęgniarek za granicę - w ocenie ministra - nie jest masowa. Jak powiedział, od maja 2004 r., tj. od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, do końca ub.r. izby pielęgniarskie wydały niewiele ponad 18 tys. zaświadczeń na potrzeby uznawania kwalifikacji zawodowych w UE.

- Ale to jeszcze niewiele znaczy, bo można wziąć to zaświadczenie i nie wiadomo co z nim robić. Natomiast w praktyce, ze statystyk unijnych wynika, że w krajach UE polskie pielęgniarki zwróciły się o decyzję w sprawie uznania kwalifikacji w 4719 przypadkach, z czego uznano 3608. Tak więc w stosunku do populacji pielęgniarek zatrudnionych w systemie jest to jedynie ok. 1,5 proc. Natomiast nie wykluczam, że ta liczba może rosnąć - powiedział.

Więcej: www.metro.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum