Morawiecki: wydatki na służbę zdrowia przekroczą 6 punktów procentowych liczonych do PKB

Autor: PAP • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP30 sierpnia 2022 15:00

W roku 2023 wydatki na służbę zdrowia przekroczą 6 punktów procentowych liczonych do PKB. Obiecaliśmy to i osiągniemy ten cel, nawet go przekraczając - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: wydatki na służbę zdrowia przekroczą 6 punktów procentowych liczonych do PKB
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Marcin Obara
  • W roku 2023 wydatki na służbę zdrowia przekroczą 6 punktów procentowych liczonych do PKB - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czasie konferencji prasowej dotyczącej budżetu państwa
  • - Obiecaliśmy to i osiągniemy ten cel, nawet go przekraczając - zapowiedział 
  • "Od 2015 r. budżet na ochronę zdrowia jest ponad dwukrotnie większy"

Wydatki na ochronę zdrowia w przyszłorocznym budżecie

- Kiedy przejmowaliśmy stery rządów pod koniec 2015 roku, wydatki na sferę służby zdrowia wynosiły ok. 4,5 proc. do PKB - powiedział premier na konferencji prasowej po przyjęciu przez rząd projektu przyszłorocznego budżetu.

Zapowiedział, że w roku 2023 wydatki na służbę zdrowia przekroczą 6 punktów procentowych.

- Obiecaliśmy, drodzy rodacy, osiągnięcie w 2023 roku 6 proc. na PKB, liczone według metodologii ustawowej, obowiązującej od lat, i osiągniemy ten cel, nawet go przekraczając na poziomie około 6,2 - 6,3 proc. do PKB - poinformował Morawiecki.

- Ale spójrzmy na to w liczbach bezwzględnych - z 77 miliardów w 2015 roku na 160 do 165 miliardów, czyli ponad podwojenie budżetu na służbę zdrowia. To jest w wynagrodzeniach lekarzy, wynagrodzeniach pielęgniarek, diagnostów, laborantów, laborantek, ratowników medycznych, w sprzęcie medycznym, modernizacji naszych szpitali, dostępności specjalistów, kształceniu nowych lekarzy - podkreślił szef rządu. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum