Morawiecki uspokaja: nie 80, a 100 procent zużycia. Obniżona taryfa za prąd dla szpitali

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia13 października 2022 15:34

Podmioty wrażliwe i samorządy będą mogły korzystać z obniżonej, sztywnej taryfy na prąd do 100 proc. zużycia energii elektrycznej - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki uspokaja: nie 80, a 100 procent zużycia. Obniżona taryfa za prąd dla szpitali
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Rafał Guz
  • - Na skutek naszej presji Unia Europejska odchodzi od sztywnego założenia, że musi być ta taryfa obniżona, nazywamy ją taryfą "C" tylko do poziomu 80 proc. zużycia - mówił dziś premier RP do dziennikarzy
  • - Komisja Europejska narzuciła taki limit 80 proc., ale my go znosimy. W to miejsce wejdzie wymóg przedstawienia planu oszczędności" - stwierdził Mateusz Morawiecki
  • - Według wszelkiego prawdopodobieństwa, informacji których mamy, nie będziemy stosować tego limitu - stwierdził

Sztywna taryfa: czego chce Unia Europejska?

Jak wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki, pierwotnie Unia Europejska zgodziła się na ustanowienie sztywnej taryfy "C", ale pod warunkiem, że będzie ją można stosować tylko do 80 proc. zużywanego prądu przez uprawnione podmioty.

- I metro i szpitale i wszystkie inne instytucje samorządowe będą mogły korzystać w pełni do 100 proc. z tej taryfy sztywnej, z taryfy obniżonej - powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że polską inicjatywą było wypracowanie w Unii Europejskiej możliwości zastosowania sztywnej obniżonej taryfy dla samorządów, dla podmiotów wrażliwych i dla małych i średnich firm.

O nowej taryfie i maksymalnych cenach prądu dla MŚP, samorządów i podmiotów wrażliwych poinformował premier Morawiecki w ostatni wtorek. Wyniesie ona 785 zł za MWh i będzie obowiązywała w przyszłym roku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum