Morawica: NFZ dołożyłoby się do lekarskich podwyżek, ale jak to zrobić

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2017 19:44

Kielecki oddział NFZ mógłby zapłacić Świętokrzyskiemu Centrum Psychiatrii w Morawicy za nadwykonania. Na takie cele są dodatkowe pieniądze. Wtedy możliwe byłoby spełnienie żądań płacowych lekarzy psychiatrów. Kłopot w tym, że szpital nie realizuje kontraktu.

Morawica: NFZ dołożyłoby się do lekarskich podwyżek, ale jak to zrobić
Jedyną możliwą drogą przekazania dodatkowych pieniędzy dla szpitala byłoby podniesienie wyceny punktu. Fot. archiwum

Gazeta Wyborcza przypomina, że z pracy rezygnuje 36 zatrudnionych w  Świętokrzyskiemu Centrum Psychiatrii w Morawicy psychiatrów, czyli prawie wszyscy. Domagają się zwiększenia pensji.

Dziś średnia pensja specjalisty w tym szpitalu wynosi 5,2 tys. zł, do tego dochodzą wynagrodzenia za dyżury. Lekarze chcą zarabiać na etacie do 8 tys. zł brutto.

Tłumaczyli, że Ministerstwo Zdrowia podniosło pensje dla lekarzy rezydentów. Teraz na pierwszym roku specjalizacji z psychiatrii młodzi lekarze zarabiają miesięcznie 4,7 tys. zł brutto. Starsi lekarze podkreślali, że to niesprawiedliwe, bo zarabiają niewiele więcej.

Dyrektor szpitala Jacek Musiał wysłał pismo do NFZ, w którym prosi o dodatkowe 3,6 mln zł.

W środę (27 grudnia) dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ Małgorzata Kiebzak spotkała się w tej sprawie z marszałkiem Adamem Jarubasem. - Chcieliśmy zapłacić za nadwykonania, ale okazało się, że nie możemy, bo szpital i tak nie realizuje kontraktu - mówi dyr. Kiebzak Gazecie Wyborczej.

Jedyną możliwą drogą przekazania dodatkowych pieniędzy dla szpitala psychiatrycznego w Morawicy byłoby podniesienie wyceny punktu. To jednak procedura długotrwała, bo wymagałaby rozpisania nowego konkursu. Poza tym teraz stawki za punkt na sześciu z siedmiu oddziałów w Morawicy są wyższe niż średnia krajowa. 

Więcej: kielce.wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum