XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Monitoring w salach poporodowych - zgodny z przepisami

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2018 10:45

Burzę w internecie wywołał wpis jednej z młodych matek, która podzieliła się w mediach społecznościowych informacją, że w sali, na której leżała po porodzie, znajdowała się kamera. Okazuje się, że choć monitoring może być dla kobiet krępujący, jest on zgodny z przepisami.

Monitoring ma zapewnić bezpieczeństwo dziecku i jego matce po porodach powikłanych Fot. Archiwum

Chodziło o obecność kamer na sali poporodowej szpitala powiatowego w Świdniku - informuje Dziennik Wschodni.

Regulacje dotyczące tej kwestii zapisano w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakimi powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Specjaliści wyjaśniają, że monitoring ma zapewnić bezpieczeństwo dziecku i jego matce po porodach powikłanych. W pierwszych godzinach życia noworodka szpital musi mieć możliwość albo obserwacji bezpośredniej, albo przy użyciu kamer. Oznacza to, że jeśli na sali nie ma kamery, powinna tam być położna, która cały czas znajduje się przy dziecku.

SP ZOZ w Świdniku zapewnia, że monitoring uruchamiany jest tylko w sytuacji, gdy lekarz lub położna wskazują, że istnieje taka potrzeba. Pacjentki są o tym informowane.

Więcej: dziennikwschodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum