Mogilno: zdecydują o przekształceniu szpitala w spółkę?

Autor: DM, Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2011 14:08

Zarząd powiatu mogileńskiego rozważa możliwość przekształcenia SP ZOZ w Mogilnie w spółkę prawa handlowego.

Mogilno: zdecydują o przekształceniu szpitala w spółkę?

Jak przekonuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jerzy Kriger, dyrektor SP ZOZ w Mogilnie, przekształcenie szpitala w spółkę jest obecnie jedynym możliwym wyjściem dla lecznicy.

– Wpłynie to pozytywnie zarówno na finanse szpitala, jaki na usprawnienie zarządzania palcówką – mówi nam Jerzy Kriger. Jego zdaniem forma prawna jaką jest SP ZOZ jest w obecnej rzeczywistości przeżytkiem.

Sytuacja finansowa SP ZOZ Mogilno jest trudna. Ubiegły rok zamknął się stratą około 1,25 mln zł. Do tego dochodzą różnego rodzaju zobowiązania, które na 31 grudnia 2010 r. przekraczały 6,7 mln zł. Według Jerzego Krigera plan finansowy szpitala na 2011 r. też nie jest zadowalający.

– Wszystko wskazuje na to, że deficyt się jeszcze pogłębi – mówi dyrektor.

Jak podaje Gazeta Pomorska zarząd powiatu mogileńskiego powołał zespół, który ma zająć się kwestią przekształcenia SP ZOZ w spółkę prawa handlowego.

Tomasz Barczak, starosta powiatu, w kontaktach z mieszkańcami podkreśla, że nie chodzi o prywatyzację lecznicy i wprowadzenie odpłatności za leczenie. Szpital pozostałby pod kontrolą samorządu. Szczegóły przekształceń będą znane za kilka miesięcy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum