Mogilno: ile szpitali w powiecie?

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2013 09:15

Nie ma i nie będzie przyzwolenia mieszkańców na stopniowe wygaszanie szpitala i przenoszenie usług do Mogilna - twierdzą radni ze Strzelna. W powiecie mogileńskim trwa dyskusja na temat przyszłości dwóch szpitali.

Mogilno: ile szpitali w powiecie?

Dyskusja jaką toczą mieszkańcy z władzami wynika z trudnej sytuacji finansowej lecznicy i nawiązuje do oczekiwanej ustawy o instytucjach systemu ubezpieczenia zdrowotnego. Według zapowiedzi resortu ustawa zwiększy kompetencje wojewodów w systemie ochrony zdrowia. To właśnie oni mają określać potrzeby zdrowotne w danym województwie.

W Mogilnie gościła Agnieszka Bańkowska, dyrektor Wydziału Zdrowia Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Spotkała się m.in. z władzami powiatu i przedstawicielami gmin wchodzących w jego skład. Przedstawiła propozycje zmian, jakie powinny zajść w mogileńskim SPZOZ prowadzącym szpital mieszczący się w budynkach w Mogilnie i Strzelnie.

Dyrektor zwróciła uwagę, że odległości między placówkami w Strzelnie i w Mogilnie, a także Inowrocławiu, nie są duże. We wszystkich funkcjonują oddziały wewnętrzne. Jej zdaniem w powiecie powinien być jeden taki oddział. Jak tłumaczyła konieczne są i inne zmiany, które dopasują strukturę szpitali do rzeczywistych potrzeb zdrowotnych mieszkańców.

- W przyszłości może być kłopot z funkcjonowaniem w jednym powiecie aż dwóch szpitali - przekonywała Bańkowska.

W ocenie radnych w szpitalu w pierwszym rzędzie powinno się postawić na inwestycje w sprzęt i poprawę standardu obsługi. Warto też zastanowić się nad poszerzeniem oferty w obszarach, które są nielimitowane np. na rozwój usług ginekologiczno - położniczych.

Więcej: http://www.pomorska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum