Modernizacja szpitalnictwa, ustawa o jakości, podwyżki płac. Wkrótce VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych
Czy nowe założenia ustawy o modernizacji szpitalnictwa znów wywołają falę krytyki i w jakim kształcie uda się uchwalić ustawę o jakości? Czy nowe instrumenty finansowe i wsparcie z NFZ pozwolą rozwijać się szpitalom? A także jak kolejne podwyżki wynagrodzeń wpłyną na sytuację placówek. To zagadnienia jednej ze ścieżek tematycznych, o których będziemy rozmawiać z ekspertami podczas nadchodzącego VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

- 9-10 marca 2023 r., Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. To termin i miejsce VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC).
- Jedna z tematycznych ścieżek kongresowych dyskusji dotyczyć będzie zarządzania i organizacji systemu ochrony zdrowia
- Eksperci podejmą się odpowiedzi m.in. na pytania: Jak zapewnić jakość w ochronie zdrowia? Co przyniesie zapowiadana reforma szpitali?
- Tematem jednej z debat będą wynagrodzenia w ochronie zdrowia
- Uczestniczenie w VIII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych możliwe jest stacjonarnie lub online po wcześniejszej rejestracji. Zarejestrować można się TUTAJ
Modernizacja szpitalnictwa. Ustawa w najbliższych tygodniach
Według zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego najbliższe tygodnie przyniosą nowy projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.
- Mówimy o rozwiązaniu, które musi być ponownie skonsultowane. Musimy zebrać opinie, bo ustawa fundamentalnie się zmieniła, to jest praktycznie inne rozwiązanie funkcjonujące pod tym samym tytułem - tłumaczył w ubiegłym tygodniu Adam Niedzielski w rozmowie z PAP.
Minister zdrowia wyjaśniał, że dokument jest aktualnie na etapie ponownego wpisu do prac legislacyjnych rządu, a jednym z jego założeń jest powstanie funduszu restrukturyzacji, który będzie pomagał jednostkom w najtrudniejszej sytuacji finansowej.
Zaznaczył jednocześnie, że pomoc będzie wiązała się z przygotowaniem odpowiedniego planu restrukturyzacji, a następnie sztywną jego realizacją.
- Plan restrukturyzacyjny może mówić np. o pewnym przeprofilowaniu działalności szpitala, by dostosować ją do lokalnych potrzeb zdrowotnych i sytuacji demograficznej. Chodzi m.in. o to, by placówki nie konkurowały ze sobą o zasoby, a opieka w regionie była jak najbardziej komplementarna i szeroka - wyjaśniał.
Sejm uchwalił ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej
Ustawa o jakości 6 lutego w Sejmie
Ogromne zmiany w kontekście zarządzania i jakości w ochronie zdrowia przyniesie procedowana obecnie ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.
- To kluczowa ustawa w 2023 roku w ochronie zdrowia i milowy krok dla reformy systemu - podkreślał w trakcie pierwszego czytania w Sejmie Adam Niedzielski, tłumacząc, że domyka ona koncepcję reformy systemu zaproponowaną przez rząd.
Obecnie projekt trafił do Komisji Zdrowia i jeszcze w tym tygodniu ma przejść przez Sejm.
Ustawa o jakości wprowadzi uregulowania w zakresie:
- autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą;
- monitorowania zdarzeń niepożądanych;
- usprawnienia akredytacji w ochronie zdrowia;
- usprawnienia wypłaty pacjentom rekompensat za zdarzenia medyczne;
- tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych.
Waloryzacja podwyżek w ochronie zdrowia w lipcu 2023
Przed dyrektorami również wyzwanie, jakie stawia ustawa o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Wprowadzona w lipcu ubiegłego roku nowelizacja gwarantująca podwyżki m.in. lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, fizjoterapeutom, diagnostom laboratoryjnym czy pracownikom niemedycznym sprawiła wiele problemów szefom lecznic.
Zarządzający placówkami, głównie mniejszymi, powiatowymi, przez całe drugie półrocze 2022 roku skarżyli się, że z powodu wprowadzenia nowelizacji nie mogą spiąć budżetów.
Alarmowali, że pieniądze z NFZ nie pokrywają wyższych płac, które po 1 lipca narzuciła ustawa. W związku z tym resort zdrowia, wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia, zapowiedzieli dodatkowe instrumenty pomocowe. To poprawiło kondycję lecznic, jednak dyrektorzy z niepokojem patrzą na perspektywę lipca 2023.
To z racji kolejnej podwyżki minimalnych płac, która jest przesądzona, przez zapisaną w ustawie lipcową waloryzację płac.
9-10 marca VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach
Zarządzanie i Organizacja Systemu - to jedna z sześciu ścieżek tematycznych w trakcie VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC), który 9-10 marca 2023 r. będzie trwał w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Wybrane sesje ścieżki tematycznej Zarządzanie i Organizacja Systemu:
Jakość zarządzania placówkami medycznymi
- Czy da się skutecznie zmierzyć i zadekretować jakość w ochronie zdrowia?
- Jak zarządzają placówkami menadżerowie? Rola dyrektorów ds. medycznych i lekarzy menadżerów w podmiotach leczniczych
- Reforma szpitali. Jak długo jeszcze będziemy musieli na nią czekać?
- Czy nowe regulacje w zakresie jakości wpłyną na zarządzanie ryzykiem przez dyrektorów szpitali?
Wynagrodzenia – ile powinny „ważyć” w systemie ochrony zdrowia?
- Czy ustawa o minimalnych wynagrodzeniach to najlepsza droga podnoszenia płac w ochronie zdrowia? Jeśli nie, co w zamian?
- Kwalifikacje posiadane czy wymagane? Czy jest prosta recepta na rozwiązanie tego problemu?
- Jak mierzyć wartość systemową i właściwe relacje kosztu do efektu?
- Efektywne systemy wynagradzania
Uczestniczenie w VIII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC), stacjonarnie lub online, możliwe jest po wcześniejszym zarejestrowaniu się. Zarejestrować można się TUTAJ.
Agenda tematyczna sesji zaplanowanych podczas HCC znajduje się na stronie hccongress.pl.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (8)