Mniejsza refundacja dla niepełnosprawnych

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2009 13:05

Nie zmieni się wykaz i limit refundacji sprzętu medycznego i środków pomocniczych mimo wcześniejszych zapowiedzi. NFZ nie jest w stanie zwiększyć finansowania tych świadczeń.

Z końcem sierpnia, powinno wejść w życie 13 rozporządzeń do tzw. ustawy koszykowej, które określą wykazy świadczeń gwarantowanych ze środków publicznych. Jedno z nich ma określać wykaz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, zakup których (w określonych limitach) jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Nie wynika to z naszego niezrozumienia problemów osób niepełnosprawnych. Ale niestety spełnienie wszystkich ich żądań zwiększyłoby wydatki NFZ na refundację sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych o 1,5 mld zł - mówi Gazecie Prawnej Marek Twardowski, wiceminister zdrowia.

Organizacje reprezentujące niepełnosprawnych są oburzone taką sytuacją.

– Jeszcze w czerwcu przedstawiono nam projekt uwzględniający nasze postulaty. Później okazało się, że resort zdrowia wycofał się z nich - mówi Janina Bojda, prezes małopolskiego sejmiku organizacji osób niepełnosprawnych.

W nowym wykazie miały zmienić się częstotliwość wymiany przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych i limity dopłat dla pacjentów.

– Przede wszystkim domagaliśmy się, aby pacjenci mniej dopłacali do sprzętu. To jednak wymaga zwiększenia poziomu refundacji przez NFZ – przyznaje Anna Sulka, asystentka koordynatora Programu NTM - Normalnie Żyć.

Jej zdaniem brak nowych regulacji ogranicza części chorym dostęp do niezbędnych środków pomocniczych.

Dodatkowo NFZ ma zamiar przeznaczyć o 1,7 mln zł mniej niż zaplanowano na refundacje przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych w tym roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum