Mniej pieniędzy na rehabilitację dzieci

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2014 10:10

W ramach kontraktu na drugą połowę 2014 r. NFZ przyznał Szpitalowi Dziecięcemu przy Niekłańskiej w Warszawie tylko 150 tys. zł - z 470 tys., o które wnioskowała dyrekcja - i zmniejszył wycenę zabiegów do poziomu z 2008 r.

Wicedyrektor szpitala ds. lecznictwa Wojciech Pawłowski przewiduje, że tak niski kontrakt skończy się za dwa miesiące i do końca roku dzieci trzeba będzie leczyć za pieniądze szpitala. - Nadwykonania fundusz zwróci nam może po roku, ale nie w całości - dodaje Pawłowski.

Andrzej Troszyński z mazowieckiego NFZ przyznaje, że Szpital Dziecięcy ma mniejszy kontrakt, ale jednocześnie zakupiono świadczenia rehabilitacyjne w wielu nowych podmiotach. Dodaje, że jeśli nowe ośrodki będą miały problemy z realizacją kontraktu, NFZ zwiększy go Niekłańskiej.

Dziennik Rzeczpospolita zauważa, że konkurs ofert uwzględnia wszystkie placówki rehabilitacyjne, które spełniły warunki konkursu, również prywatne. A te wyrastają jak grzyby po deszczu, bo rehabilitacja jest jedną z najbardziej opłacalnych dziedzin. W dodatku rehabilitację dla dorosłych Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje w jednym postępowaniu konkursowym, z dziecięcą. Wiele punktów dostaje się za sprzęt specjalistyczny, który stosuje się głównie w terapii dorosłych. U dzieci częściej stosowana jest terapia manualna.

I tak w całej Polsce oddziały rehabilitacji w szpitalach dziecięcych tracą na rzecz prywatnych gabinetów dla dorosłych. Na podobne problemy skarżą się m.in. w województwach opolskim, łódzkim i na Śląsku - komentuje Rzeczpospolita.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum