Mniej pieniędzy do kasy NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2009 16:18

Niespodzianki nie było. O tym mówiono już przed kilkoma miesiącami: spadły wpływy ze składki na ubezpieczenie zdrowotne

Edyta Grabowska-Woźniak, rzeczniczka Funduszu, podkreśla, że chociaż z perspektywy dwóch pierwszych miesięcy tego roku wpływy ze składki są na plusie, to obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że nie będzie tak znaczącego wzrostu wyceny świadczeń medycznych, jak w latach ubiegłych.

– W tym roku na pewno nie będzie już takiej sytuacji, jak w poprzednich latach, gdy odnotowywano duży wzrost gospodarczy, rosły pensje i wpływy ze składek były większe niż zakładaliśmy w planie finansowym. Dzięki temu mogliśmy podwyższać wycenę świadczeń medycznych. Ewentualne niższe wpływy środków ze składki w kolejnych miesiącach zostaną pokryte przez nadwyżkę z 2008 r. Na razie nie ma potrzeby, by NFZ korzystał z kredytów bankowych.

W ocenie eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich Roberta Mołdacha dalsze utrzymywanie się wzrostu gospodarczego na niskim poziomie sprawi, że do Funduszu będzie trafiać znacznie mniej pieniędzy niż do tej pory.

–Wpływy NFZ są zależne od kondycji gospodarczej kraju, od liczby zatrudnionych i ich wynagrodzeń. Jeżeli odnotowujemy spowolnienie gospodarki, spada liczba zatrudnionych, to także maleją wpływy do NFZ.

Ekspert nie sądzi, by obecna sytuacja gospodarcza doprowadziła do zachwiania stabilności finansowej Funduszu. Dodał jednak, że może przyczynić się do ograniczenia dostępności świadczeń medycznych.

– NFZ może bilansować ubytek wpływów. Może skorzystać z kredytów bankowych.

Wydatki na ochronę zdrowia wynoszą w Polsce 6,3 proc. PKB. W 2008 r. NFZ wydał na świadczenia 51 mld zł, z czego na lecznictwo szpitalne 21 mld zł. To o 10 mld zł więcej, niż w 2007 r. i dwa razy więcej, niż w chwili wprowadzenia systemu ubezpieczeniowego w służbie zdrowia – w 1999 r. NFZ informował w grudniu, że w 2009 r. będzie zmuszony do zmniejszenia swego planu finansowego. Korekta ma wynieść około miliarda złotych. Zatwierdzony we wrześniu 2008 r. plan finansowy zakładał, że na kontach Funduszu w bieżącym roku znajdzie się około 54 mld zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum