Ministerstwo mówi stop prywatyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Co na to praktycy?

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2015 05:58

Resort zdrowia chce powstrzymać prywatyzację zakładów opieki zdrowotnej i wykreślić z ustawy o działalności leczniczej przepisy wymuszające na samorządzie komercjalizację lecznic. Tam gdzie spółki już istnieją, a mają charakter publiczny, MZ zamierza zobowiązać podmiot publiczny do utrzymania większościowego pakietu.

Ministerstwo mówi stop prywatyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Co na to praktycy?
Ministerstwo mówi stop prywatyzacji ZOZ. Co na to praktycy? Fot. PTWP

Jak zaznaczył Konstanty Radziwiłł, resort ma też zamiar wprowadzić zasadę non-profit, co oznacza, że każdy ewentualny zysk musiałby być przeznaczony na działalność leczniczą spółki.

Jak podkreślił, resortowi zdrowia zależy na tym, aby odwrócić pewną tendencję, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, kiedy - jak się wyraził - doszło do "niezwykłej atomizacji systemu zdrowia", wprowadzenia konkurencji wszystkich ze wszystkimi, a także przerzucenia na pacjenta odpowiedzialności za zorganizowane sobie opieki medycznej.

Jego zdaniem jedną z przyczyn tego stanu rzeczy była niemal przymusowa komercjalizacja samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które wcześniej były przede wszystkim własnością samorządów.

- Ten przymus - zaznaczył Radziwiłł - pojawiał się wtedy, kiedy pojawiały się kłopoty finansowe.

Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia, w informacji przesłanej redakcji rynekzdrowia.pl wyjaśniła, że przygotowany  projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej jest obecnie przedmiotem uzgodnień wewnętrznych, w wyniku których zostanie wypracowana wersja, która następnie zostanie przekazana do uzgodnień zewnętrznych. Szczegółowe rozwiązania, w tym dotyczące przeznaczenia zysku, są aktualnie analizowane.

Dodajmy, że we wtorek wieczorem (22 grudnia) MZ przekazało do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej.

Czytaj: MZ zapowiada koniec z przymusowymi przekształceniami szpitali

Stop prywatyzacji. Ale co w zamian?
Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, tłumaczy, że przez ostatnie pięć lat, po wejściu w życie ustawy o działalności leczniczej, samorządy cały czas uczyły się jakie rozwiązania wprowadzać, aby były z korzyścią dla zakładów leczniczych.

- Osobiście nie jestem zwolenniczką odsprzedawania majątku samorządu za bezcen. Uważam, że zanim te podejmą taką decyzję, powinny najpierw zbilansować placówkę, żeby mieć dobrą kartę przetargową podczas negocjacji z partnerem prywatnym. Jednak nie zawsze samorządy mają inne wyjście. Mam tu na myśli te jednostki, które mają bardzo niskie dochody i są właścicielami szpitali powiatowych - tłumaczy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum